‘GÖÇ’, Emin Antik’ten geçti!

0
430

ANKHABER- Türk Milletinin tarihi, dünya kültür-sanat mirasına kattığı eserler kadar, ‘göç’ gerçeği ile de doludur. Orta Asya bozkırlarından Avrupa içlerine uzanan, Karadeniz kıyılarından Akdeniz’in göbeğine inen, Ege’nin serin sularından Afrika ve okyanus ötesi diyarlara erişen bir güzergahtır bu.

Bugünün dünyasında ‘göç,’ insanların yeni yurtlar araması değil, savaşlar yüzünden yerlerinden olmasını, edilmesini çağrıştırıyor, anlatıyor. Bu da ne yazık ki çok büyük sorunları, insani dramları beraberinde getiriyor. Türkiye artık bir ‘göçmen ülkesi’ olunca konuyla ilgili politikalar kadar bilimsel değerlendirmeler de önem kazanıyor.

Kültür-sanat etkinliklerinin ve çağdaş Türk resim sanatı mensubu ressamların eserlerinin sergilendiği mekan olan Emin Antik Sanat Merkezi, tarihi ve güncel konulara dikkat çeken sohbetlere, söyleşilere, panel ve konferanslara da ev sahipliği yapıyor.

Bunlardan biri de Ankara Düşünce Atölyesi (ADA) tarafından düzenlenen, “Uyum ve Entegrasyon Bağlamında Türkiye’de Göç Yönetimi” oldu.

Türkiye’nin kaynaklarını, Türk Milletinin değerlerini kemiren konu gerçekten de çok önemliydi.

Mesut Emre Balcı moderatörlüğündeki etkinliğin konuşmacıları; “Göç ve Kültürel Entegrasyon” konusu ile Prof. Dr. Ramazan Yelken, “Göç Yönetimi” konusu ile Dr. Öğretim Üyesi Ali Zafer Sağıroğlu, “Göçmen Çocukların Eğitimi” konusu ile Müberra Nur Emin idi.

Anlatılanlardan, önerilerden, görünen-görünmeyen gerçeklerden herkes, özellikle de konuyla ilgili kişi, kurum ve sivil toplum örgütlerini payına düşeni almıştır…