DÜNYADA HUKUK-MUKUK KALMADI… GOLAN’I GASP EDEN, İŞGALİ ONAYAN İMZA

0
461

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Netanyahu ile önce basın toplantısı düzenledi, toplantının ardından da ABD’nin Golan Tepeleri’nin İsrail’e ait olduğunu kabul eden hukuksuz kararnameyi imzaladı.

Bu gelişmeye dünyanın tepkisi ‘sert’ ve ‘kabul edilemez’ oldu ama bu ‘yalan’! Çünkü zamana yayılan bu tür oldu-bittiler, süreç içinde gerçeğe yani “Golan’ın İsrail toprağı olmasına” dönüşüyor… Örnek: Uluslararası hukukun ayaklar altına alınarak Kudüs’ün İsrail’in başkenti ilan edilmesi ve bunu kabul eden 7devlettçik’ sayısının tek/tük de olsa artması…

Beyaz Saray’da bir araya gelen Trump ile İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail’in Gazze’yi hedef alan saldırıları ve Golan Tepeleri konusunda açıklamalarda bulundu.

ABD’nin “İsrail’in kendini koruma hakkını koruyacağını” vurgulayan Trump, “Gelecekteki muhtemel bir barış anlaşması, İsrail’in kendini Suriye’den, İran’dan ve diğer bölgesel tehditlerden koruma ihtiyacını göz önünde bulundurmalı.” dedi.

Trump, İsrail’in Gazze’yi hedef alan saldırılarının “kendini savunma” anlamında haklı olduğunu savundu ve Netanyahu’ya bu konuda tam destek verdiklerini ifade etti.

Daha sonra söz alan Netanyahu’nun şu sözleri çak manidardı: İsrail sizden daha iyi bir dost görmemiştir…

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı skandal karardan sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, BM, AB, Rusya ve İngiltere’den de tepkiler geldi. Hepsi de bu karara karşı olduklarını ve kabul edilemez olduğun duyurdu.

Karar Türkiye’den de tepkiler oldu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Biz bu imzaya, bu karara karşıyız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Suriye rejimi ile ilişkilerimizin bu boyutta olması böyle bir kararı kabul etmemizi gerektirmez” derken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’ten de peş peşe tepkiler geldi.

Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump’ın başkanlık kararını imzalaması üzerine Twitter’dan paylaşımda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, paylaşımında “ABD, bir kez daha uluslararası hukuku yok saydı ancak bu karar, İsrail’in ilhakını asla meşrulaştırmayacak. Aksine, Orta Doğu’daki barış çabalarını engelleyerek bölgede gerilimi daha da artıracak.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde düzenlenen Memur-Sen Antalya Buluşması’nda yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Trump’ın, Suriye toprakları olan Golan Tepelerinin sözde “İsrail’in toprakları olduğunu” kabul eden bir belgeye imza attığını anımsatarak, “Bunu da büyük bir marifet gibi şova dönüştürdü.” değerlendirmesinde bulundu.

Buna tepkisini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yanı başında da Netanyahu. Baştan söylüyorum. Biz bu imzaya karşıyız. Bu karara karşıyız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bugün Suriye rejimiyle ilişkilerimizin bu boyutta olması böyle bir kararı kabul etmemizi gerektirmez. Tam tersi Türkiye Cumhuriyeti her zaman ilkeli tutum sergilemiştir. Buralar Suriye’nin ve Suriye halkının topraklarıdır. Bu imza İsrail’in işgalini meşrulaştırmaz. Öyle görüyoruz ki Trump’ın bu imzası güya şu anda seçim öncesinde zor durumda olan Netanyahu’ya adeta bir seçim hediyesidir. Yolsuzlukla sorgulanan ve hukuk önünde hesap veren Netanyahu’ya bu sözde hediyenin bir faydası olmaz. Kendi halkını bile bölen ve bugün de Gazze’de görüyorsunuz, Gazze’yi bombardımana tutan bu zalime ne yapsanız bir faydası yoktur. O yüzden Amerika’nın bu çabaları beyhudedir. Amerika’nın hukuk tanımaz, uluslararası hukuk tanımaz kararlarını biz kabul etmiyoruz. Uluslararası hukuku hiçe sayan ve Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayan adımları ardı ardına görmeye başladık. Önce büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı ve sürekli İsrail’in zulmüne verdikleri destek ve şimdi de Golan Tepelerinin işgaline meşruiyet kazandırma çabaları. Türkiye sonuna kadar bu konuda da gereğini yapacaktır, uluslararası camiayla da bir hareket edecektir. Çünkü tek taraflı atılan bu adımları biz desteklemiyoruz, doğru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. Birleşmiş Milletler dahil her platformda ne gerekiyorsa onu da yapacağız inşallah.”

UMUT TÜRKİYE

Bugün ülkenin sorumluluğunun 781 bin kilometrekare topraklarıyla sınırlı olmadığını her platformda anlatmaya çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin 1,8 milyar ümmetin umudu olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin tüm mağdurların ve mazlumların umudu olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Müslüman olsun olmasın tüm mazlumların yanında olduklarını aktardı.

Çavuşoğlu, bu konularda en büyük hassasiyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve onun çalışma arkadaşlarının gösterdiğini bildirdi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: İsrail’in kendini savunma hakkı var diyenlere, biz de buradan Filistin halkının onurlu yaşama hakkının olduğunu ve yanlarında olduğumuzu söylüyoruz.

Türkiye olarak sonuna kadar bu kararın karşısında olacağımızdan kimse kuşku duymasın. Başkan Trump’ın attığı o imza gayrimeşru bir karardır.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: ABD’nin Golan Tepeleri kararı ve aynı saatlerde İsrail’in Gazze’yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin yeni bir tezahürüdür. Kim tarafından desteklenirse desteklensin, işgal ve savaş politikaları gayr-ı meşrudur ve gayr-ı insanidir.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD Başkanı Donald Trump’ın Golan Tepeleri kararına ilişkin, “ABD Başkanı, ABD Başkanı gibi değil, ne yazık ki İsrail’in yayılmacı siyonist hükümetinin sözcüsü gibi davranıyor. Buna müsaade etmeyeceğiz. Türkiye olarak bu gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Güçlü siyasi duruşumuzla, güçlü yürüyüşümüzle Orta Doğu’ya ilişkin hesapları bozacağız.” dedi.

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Orta Doğu’da yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

“En son ABD Başkanı Sayın Trump, bugün biz bir yerde konuşurken o anlaşmayı imzalıyorlardı. Golan Tepeleri’ni İsrail’e tamamen devretmek için bir karar imzalıyor. Bu imzanın, böylesine bir kararın, hiçbir hukuki geçerliliği yoktur. Tweeti attığı andan itibaren birçok siyasi çevre buna karşı reaksiyon gösterdi. Allah razı olsun Cumhurbaşkanımız, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın İcra Komitesi’ni toplayarak bu konudaki kararlılığını ortaya koydu. Dünya, Trump’ın aklına esip attığı tweetlerle yönetilecek bir yer değildir. Adam aklına estikçe tweet atacak, dünyayı böyle yönetecek. Yok böyle bir dünya. Golan Tepeleri, hukuken de statüsü bellidir, asla İsrail’in değildir. Golan Tepeleri’nin sahibinin kim olduğu da bellidir. ABD Başkanı, ABD Başkanı gibi değil, ne yazık ki İsrail’in yayılmacı siyonist hükümetinin sözcüsü gibi davranıyor. Buna müsaade etmeyeceğiz. Türkiye olarak bu gelişmeleri yakinen takip ediyoruz. Güçlü siyasi duruşumuzla, güçlü yürüyüşümüzle Orta Doğu’ya ilişkin hesapları sizlerin kararlılığıyla bozacağız.”