BALCI’DAN ‘YANLAMA’YA DOĞRUDAN ÇÖZÜM

0
91

Cumhur İttifakı’nın Altındağ Belediye Başkan Adayı Asım Balcı, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Örnek Mahallesi için Kentsel Dönüşüm müjdesi verirken, “Vatandaşın rızasına göre Kentsel Dönüşüm Uygulayacağız” dedi.

Balcı, son dönemde haberlere de konu olan sürücü ve yayaların can güvenliğini tehdit eden drift ya da Türkçe ismiyle yanlama meraklıları için de müjde verdi.

DRİFT NEDİR?

Drift, yani; aracın arka kısmının merkezkaç kuvvetinden kurtarılıp süratli bir şekilde kayarak virajı alması anlamına geliyor.

1980’li yıllarda, Japonya’nın dağ yollarında bir sokak sporu olarak başladı. Bir yarış pilotu olan Kiichi’nin öncülüğünde motor sporu branşı haline geldi.

Dünyada drift, trafiğe kapalı alanlarda, uzmanlar eşliğinde ve her türlü güvenlik önlemi alındıktan sonra özel pistlerde yapılıyor.

TÜRKİYE’DE TEHLİKELİ BİR DURUM VAR

Türkiye’de ise durum biraz farklı. Tekdüzelikten sıkılıp heyecan arayan ve hayatlarına sıra dışılık katmak isteyenler direksiyon başına geçip soluğu caddelerde alıyor. Üstelik bu anların görüntüleri cep telefonlarına kaydedilip sosyal medyada paylaşılıyor. Yapılan bütün şikâyetlere rağmen driftin önüne geçilemiyor.

Driftin yaya ve araç trafiğine açık caddelerde yapılması büyük ve hatta ölümcül kazalara neden olabiliyor. Kendi ekseni etrafında tur attırılan araçlar bazen kontrolden çıkıp savrulabiliyor. Nitekim gazetelerde bu türden haberlere zaman zaman rastlamak mümkün.

Pek çok yerde olduğu gibi Ankara’nın Altındağ ilçesinde de drift sorun olarak karşımıza çıkıyor.

BALCI’NIN BİR ÇÖZÜMÜ VAR…

İşte, Altındağ Cumhur İttifakı Belediye Başkan Adayı Asım Balcı bu tehlikeye çözümü bir Otomobil Sporları Pisti yapmakta buldu.

Balcı,”Pek çok genç kendine fazlasıyla güveniyor. İyi sürücü olduğunu düşünüyor. Bazen çevresine bazen kendisine meydan okuma arzusu, kendisini gösterme isteğiyle trafiğe açık caddelerde drift yapıyor.” diyor ve ekliyor:” Oysa, hiç kaza yapmamış olmanız veya ne kadar müthiş bir sürücü olduğunuz değil, insanların yaşam hakkına ne kadar saygı duyduğunuz önemli. Biz buna köklü bir çözüm getireceğiz. Otomobil Sporlar Pisti inşa edeceğiz. Burada İleri Sürüş Dersleri de verilecek. Yani meraklı olan gelip bu işleri uzmanından öğrenecek. Riskli manevraları uzmanlar eşliğinde, güvenli şekilde ve trafiğe kapalı ortamda yapacak. Biz ne kendilerini ne de başkalarını tehlikeye atmalarını istemiyoruz. Üstelik bu pistimiz Otomobil Yarışlarına da ev sahipliği yapabilecek. Böylece başkentli gençlerin, otomobil sporları meraklılarının buluşma noktası olacak”

“ANKARA OTOMOBİL SPORLARI KULÜBÜ’NDEN BALCI’YA DESTEK”

Asım Balcı’nın projesine Ankara Otomobil Sporları Kulübü ANOK’tan da destek geldi.

ANOK Başkanı Mesut Sami Bıyık, geçen yıl Hitit Rallisi’ne destek veren ve Ankara’da yapılmasını sağlayan Balcı’nın, otomobil tutkunları ve spora verdiği desteği heyecan ve mutluluk verici olarak niteledi.

Mesut Bıyık, “Pist ve yerleşke konularında yaptığımız görüşmelerde bizi, bu spora ve otomobil tutkusuna gönül veren arkadaşlarımızı en çok ciddiye alan kişi de kendisidir. Dolayısıyla konunun doğrudan muhatabı olan bizler için Altındağ Belediye Başkan Adayı Doç. Dr. Asım Balcı’nın projesi farklı bir heyecan uyandırıyor” dedi.

Bıyık, Altındağ’ın otomobile gönül verenlerin adresi haline geleceğine inandıklarını ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here