YAŞASIN! SEÇİMİN YENİLENİ YOK!

0
92

YAŞASIN! SEÇİMİN YENİLENİ YOK!

 

Dursun ERKILIÇ

 

Nice seçim yaşadık son kırk yılı bilirim

Biri yenildik dese ona kurban olurum

Kulağıma inanmaz belki o an ölürüm

Yenilgisiz seçimler sanırım bize özgü

 

Bir seçimin daha defterini dürmüş olmanın rahatlığına kavuşmuş iken;

Türkiye genelinde açılan sandık sayısı 194.314 / 194.678 (%99.81) iken;

AK PARTİ:  20.555.001 oy ile %44,32

CHP: 13.961.751 oy ile %30,1

İYİ PARTİ: 3.452.943 oy ile %7,45

MHP: 3.390.089 oy ile %7,31

HDP: 1.965.959 oy ile %4,24

SAADET PARTİSİ: 1.255.352 oy ile %2,71

Oranında oy almış iken; YSK Başkanı Sadi Güven’in, “Şu an itibarıyla Ekrem İmamoğlu 4 milyon 159 bin 650 bana gelen rakam. Binali Bey’in 4 milyon 131 bin 761 oyu sisteme tanımlanmış vaziyette. İtiraz süreçleri devam ediyor” demesinden yaklaşık 10-12 saat önce siyasi parti liderlerinin yaptığı açıklamalara bakınca, yıllar önce yazdığım bir yazının başlığı geldi hatırıma. Şöyleydi:

Türk icadı: Kaybedeni olmayan seçimler!

31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra Siyasi Partilerin lider ve genel başkanları neler demiş bir bakalım…

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

(En çok oy ile en çok belediye başkanlığı kazanmış iken):

“Milletimiz bugün bizi 15’inci defa sandıkta birinci yaptı. AK Parti olarak tek başımıza veya Cumhur İttifakı’yla birlikte seçime girdiğimiz yerlerde şu an itibarıyla 16 büyükşehir, 24 il, 538 ilçe, 200 belde olmak üzere toplamda 778 belediye başkanlığı kazandık. Bu da ülkemizdeki belediyelerin yaklaşık yüzde 56’sının AK Parti tarafından yönetileceği anlamına geliyor. Bazıları kendini darı ambarında sanıyor. Şunu bilmeleri lazım, 4,5 yıl bu kardeşiniz Cumhurbaşkanı mı, AK Parti iktidar mı, dolayısıyla Cumhur İttifakı olarak parlamentoda mıyız? Bu yolda nasıl şu ana kadar geldiysek, yine bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğiz. Cumhur İttifakı’nın oy oranı 24 Haziran seçimlerine yakın bir seviyede bulunmaktadır.”

(Balkon konuşmasından)

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ

(En az oyla en çok belediye başkanlığı kazanmış iken):

“31 Mart seçimlerine Cumhur İttifakı’nın ruhu, Türk milletinin istiklal özlemleri ve istikbal umutları mührünü vurmuştur. Cumhurun karşısında tesis edilen çok aktörlü kirli cephe yerli ve yabancı iş birlikçileri kanalıyla sonuç almaya çalışsa da başarısızlığa mahkum edilmiştir. 31 Mart seçimleri zilleti reddetmiş, ülkemizin zaaf ve zayıflığa düşmesini bekleyenleri bertaraf etmiştir. Cumhur İttifakı’nın milli beka çağrısı doğudan batıya, kuzeyden güneye aziz milletimiz tarafından hem duyulmuş, hem benimsenmiş, hem de takdir ve tasdik edilmiştir. Türk milleti engin sağduyusunu göstermiş, bekasına ve birliğine muazzam şekilde destek vermiştir. Cumhur İttifakı hedeflerine çok şükür ulaşmıştır.”

(Seçim gecesi oyların sayımı sürerken yaptığı konuşmadan)

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU

(İttifakın kaymağını yiyip, beklenin üstünde belediye başkanlığı kazanmış iken)

“Ankara’dan başlayarak baharı getirdik ve bu baharı sürdüreceğiz…  Pek çok yeri kazandık ama dediğim gibi zafer, demokrasinin zaferidir. Zafer, halkın zaferidir. Zafer, kardeşliğe susamışların zaferidir. Zafer, bir arada yaşama özlemi duyanların zaferidir. O nedenle biz bu zaferi, halkın zaferi olarak kabul ediyoruz. Başarı herkesin başarısıdır.”

(Seçim gecesi oyların sayımı sürerken yaptığı konuşmadan)

İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER

(İttifakın darbesini yiyip, beklenin altında belediye başkanlığı kazanmış iken)

“Sandık, milli iradenin tecellisindeki en önemli adrestir. Bu adres, bugün itibariyle bir kez daha mesajını vermiş ve iktidar partilerini uyarmıştır. İlk günden bu yana altını önemle çizdim. İktidar milletin dertlerini unuttu. İktidarı uyarın, kulağını çekin ki, milletimizi hatırlasın dertleriyle ilgilensin dedim. Bu seçim ittifaklar seçimiydi. Siyasette rekabet aziz milletimizin işine yarar. İktidar kendine çeki düzen vermek zorunda kalır. Vatandaşın derdiyle ilgilenmek zorunda kalır. Aziz milletimiz verdiği mesajla işte bu sürecin önünü açmıştır.

Millet kötü gidişe dur demek için, iktidar partilerinin kulağını çekmiş, millet ittifakına güç katmıştır. Bu seçimin galibi millet ittifakıdır.”

(Seçim gecesi oyların sayımı sürerken yaptığı konuşmadan)

SONUÇ

Yerel seçim yapıldı hayır, uğur dilendi

Konuşan her partili sonrakine bilendi

Yine kaybeden yoktu sanki tümü yalandı

Türkiye bundan sonra iktisada bakmalı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here