TORUNTAY’DAN YAVAŞ’A OLUMLU, RAKİPLERE UYARI MESAJI

0
328

TORUNTAY’DAN YAVAŞ’A OLUMLU, RAKİP SENDİKALARA UYARI MESAJI

 ANKHABER (ÖZEL)- Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, düzenlediği basın toplantısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

Öz Taşıma-İş’in 23 bin üyesiyle ‘Taşımacılık’ iş kolunun en büyük sendikası olduğunu belirten Toruntay, iş kolundaki 750 bin çalışandan sadece 100 bininin sendikalı olduğunu söyledi.

Yaklaşık 12 bin üyenin Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı Bugsaş, Belka ve Belko şirketlerinde çalışan işçiler olduğunu kaydeden Toruntay, bunlardan 200’ünün çeşitli gerekçelerle istifa ettiğini belirttikten sonra, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikasının, kendi iş kollarında olmamasına rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesindeki Öz Taşıma-İş üyelerini istifa için taciz ettiğini savundu.

Toruntay, şunları söyledi:

“Bu ahlaki bir davranış değil. Biz o iş yerlerimizde yılbaşında toplu iş sözleşmesi imzaladık. Ortada 3 yıllık bir sözleşme var. Farklı bir iş kolunda faaliyet gösteren bir sendikanın bizim iş kolumuzdaki iş yerlerine gelip, ‘sizlere daha iyi haklar alacağız’ demelerini doğru bulmuyorum. Sendikacılık ahlakı bu değil. Bizim, toplu iş sözleşmesi devam ederken bir iş yerine gidip de diğer bir sendikadan istifa ettirdiğimiz tek işçi yoktur. Üyelerimizin yüzde 98’i ilk defa sendikalı olan ve ilk defa toplu sözleşme gören çalışanlardır.”

Huzurlu ve verimli bir çalışma ortamı istediklerini ifade eden Mustafa Toruntay, şöyle devam etti:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş’ın işçilere ‘farklı bir sendikaya geçin’ şekilde bir talimat verdiğine ve böyle bir düşüncesi olduğuna inanmıyoruz. Ankara halkının oylarıyla gelen Sayın Belediye Başkanımızın, işçinin iradesine ve tercihine saygı duyacağına inanıyoruz. Yayımladığı genelgeyle de açıkça ‘işçiler serbesttir, herkes işine baksın, Ankara’ya daha nasıl iyi hizmetler yaparız bunun derdinde olalım’ denilebilecek doğrultuda. Bütün bunlara rağmen, bazı sendikalar her gün üyelerimize mesaj atıyorlar, iş yerlerine gidiyorlar, taciz ediyorlar.”

Toruntay, yeniden gündem olan kıdem tazminatı tartışmalarına değinirken, ‘mevcut haklardan geriye gidişi kabul etmeyeceklerini, çok sayıda çalışanın kıdem tazminatını alamadığını, bununla ilgili kapsamlı bir düzenlemenin yapılabileceğini’ belirtti.

Toruntay, “Yeni sistemde inşallah çalışanlar aleyhine olacak bir şey çıkmaz. Çıkarsa biz bunu asla kabul edemeyiz. Gerekli tepkimizi de koyarız çünkü bu kıdemde kazanılmış haklar kolay elde edilmedi” diye konuştu.