İNGİLİZLERİN SEVİNCİNE ORTAK OLACAĞIMIZ AKLIMIN UCUNDAN GEÇMEZDİ!

0
423

İngilizlerin sevincine ortak olacağımız aklımın ucundan geçmezdi!

Dursun ERKILIÇ

Liverpool ve Tottenham’ın muhteşem geri dönüşlerle çıktığı Şampiyonlar Ligi finali sevinen İngilizler, UEFA Avrupa Ligi’nde Arsenal ve Chelse’nin finale kalması ile Avrupa’nın ‘top’unu teslim aldı…

İSTANBUL’A 50.000 İNGİLİZ GELECEKMİŞ

İngilizler sevinirken bu sevince Türkiye de ortak oldu!

Onlar 4 takımla futbol resitaline hazırlanırken biz de 50 bin İngiliz turist için hazırlıklara başlamışız.

‘Başlamışız’ diyorum ben de Hürriyet’ten Ceyhun Kuburlu’nun haberinden öğrendim.

Habere göre; Şampiyonlar Ligi’nde Liverpool ve Tottenham, UEFA Avrupa Ligi’nde Arsenal ve Chelse’nin finale kalması en çok Türkiye’ye yaradı. Bu iki maçın galiplerinin 14 Ağustos’ta İstanbul’da Süper Kupa finaline çıkacak olmaları turizmcileri de harekete geçirdi. Bu maç için 50 binden fazla İngilizin İstanbul’a gelmesi ve en az 60 milyon Euro’luk harcama yapması bekleniyor. Turizm sektörü temsilcileri ise daha fazla İngilizi çekebilmek için “sokak stadyumları” projesinin hayata geçirilebileceğini dile getiriyor.

EN ÇOK PARA HARCAYAN ONLAR

Süper Kupa maçının turizme katkısını değerlendiren İstanbul Turizm Derneği (ISTTA) Başkanı Halil Korkmaz’ın dediklerine bakarsak sevinmekte haklıyız. Diyor ki:

“Dünyada kendi ülkesi dışında maçlara en çok giden taraftar grubu İngilizler… Gittikleri ülkelerde de en fazla harcamayı onlar yapıyor. Biz final için en az 50 bin İngilizin İstanbul’a geleceğini öngörüyoruz. Bu taraftarların ortalama iki günlük harcaması ise 1200 Euro seviyesinde.”

Yırttık!

Öyleyse;

Ülkelerin bazısı popçu ile coşuyor

Gençliği elden giden hapçı ile yaşıyor

İngilizler akıllı topçu ile koşuyor

Bize düşen finalde malı götürmek olsun