AYD, DÜNYANIN HER YERİNDE GAZETECİLERİN YANINDA…

0
411

AYD, DÜNYANIN HER YERİNDE GAZETECİLERİN YANINDA…

Medya mensuplarının hak ve menfaatlerini koruma, onların yaşam ve çalışma şartlarının iyileştirmesi yönünde faaliyet gösteren Anadolu Yayıncılar Derneği (AYD) Sinan Burhan, yayınladığı iki bildiri ile bu konudaki hassasiyetini bir defa daha gösterdi.

İNGİLİZ GAZETECİYE DAVET…

Batılı ülkelerin demokrasiyi ve basın özgürlüğünü sadece Türkiye gibi ülkeler söz konusu olduğunda gündeme getirdiğini belirten ve “Kendi çıkarlarına uygun olmayan durumlarda, basın özgürlüğünü de gazetecilerin temel hak ve hürriyetlerini de baskı altına almaktan kaçınmıyorlar” diyen Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan, son olarak İngiltere’de bir basın mensubunun kraliyet ailesini eleştirdiği için işsiz kalması nedeni ile bir açıklama yaptı.

Burhan, “Buyur gel Türkiye’de işin hazır” diyerek gazeteciye destek mesajı gönderdi.

Sinan Burhan’ın açıklaması şöyle,

“Batılı güçler bir taraftan askeri darbeleri destekleyip baskı ve ambargolarla, demokrasinin yok edilmesine çanak tutarken diğer taraftan basın özgürlüğünün kısıtlandığı iddiasıyla kamuoyu baskısı oluşturmaya devam ediyor.

Tek tip medya yapılanmasının hakim olduğu batılı ülkelerde aykırı bir ses çıkması elbette karşılıksız kalmıyor. Gerekli yaptırımlar ve hukuki süreci anında başlatabiliyorlar. Özellikle ABD’de Trump yönetimi ile basın özgürlüğünden bahsetmek pek mümkün değil. Eyaletlerde yerel ve mikro düzeyde bile gazetecilerin hayatı oldukça zorlaşıyor. Bilgi edinme hakkınız olmuyor ve çok ciddi gözaltılar yaşanabiliyor. Son dönemlerde Fransa’da Almanya’da İngiltere’de yaşanan basına karşı tutumlar uluslararası basın örgütleri tarafından da eleştirilmeye başlandı.

Türkiye’ye sürekli eleştiri yapan ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere, İsveç, İspanya, ABD gibi sözde Batılı demokrasiler… Sizde sınırsız bir düzeyde basın özgürlüğü var mı? Basın mensupları, medya çalışanları Batı’da baskılarla karşılaşmıyor mu?

İşte bir örnek daha,

İngiliz BBC televizyonu çalışanı kraliyet ailesini eleştirdiği için işten atıldı.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, Prens Harry ile eşi Meghan Markle’ın pazartesi günü doğan oğlu hakkında attığı bir tweet’i nedeniyle BBC Radyo 5’te program yapan Danny Baker’ı işten kovmuştur.

Belki Gazeteci kasti aşmış olabilir ancak işten çıkartılması gerekmiyordu. Bir uyarı yeterli olabilirdi.

Basın özgürlüğü konusunda Baker’in yanında olduğumuzu belirtiriz. DJ. Baker’e çağrımızdır.” iş hazır buyur Türkiye gel” diyoruz.

Anadolu Yayıncılar Derneği olarak BBC’nin bu tutumunu kınadığımızı belirtiriz.”

SALDIRIYA KINAMA…

Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan Gazeteci Yavuz Selim Demirağ’a yapılan saldırıyı da kınayarak, sorumluların cezasız kalmaması gerektiğini söyledi.

Burhan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Yeniçağ gazetesi yazarlarından Yavuz Selim Demirağ, Türkiyem TV’de sunduğu Yeniçağ’da Meydan programının ardından evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğramıştır. Bu saldırı bizleri derinden üzmüştür. Basın mensuplarına yapılan bu saldırı ilk değildir. Şiddetin her türlüsünü kınadığımızı belirtir, sorumluların en kısa sürede yakalanarak adalete teslim edilmesini ve cezasını çekmesini istiyoruz.”