ÇALIŞMA HAYATINDA İŞSİZLİK VE KAYIT DIŞI KORKUSU, TİS VE ZAM TALEBİ

0
139

Dursun ERKILIÇ

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Geleneksel Basın İftar Programında gazetecilerle buluşarak önemli değerlendirmeler yaptı.

İŞSİZLİK RAKAMLARI…

Genel Başkan Yardımcıları Mustafa Toruntay, A. Cengiz Gül, Genel Sekreter Dr. Osman Yıldız, Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Serdengeçti, Basın Müşaviri Birsen Çiçek Odabaşı, konfederasyona bağlı sendikaların basın müşavirleri ile çok sayıda gazetecinin katıldığı iftar programında konuşan Arslan, TÜİK’in açıkladığı Mayıs ayı işsizlik rakamlarıyla ilgili olarak, “Türkiye genelinde işsiz sayısı 2019 yılı Şubat döneminde geçen yılın Şubat ayına göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 4,1’lik artış ile yüzde 14,7 seviyesine yükseldi” dedikten sonra şöyle devam etti:

“Bu artış, çalışma hayatı ve sendikalar için toplu sözleşme ve sendika hakkından yararlanan, halen işbaşında olan arkadaşlarımız için de önemli bir tehdit unsurudur. İşsizlik rakamlarının yüksek seyretmiş olması sadece işsizler için değil, işi olanlar için de önemli bir tehdit olmuştur.”

KAYIT DIŞI İSTİHDAM TEHDİDİ

Kayıt dışı istihdamın yüzde 50’lerden yüzde 32’lere kadar gerilemesini önemli bir başarı olarak gördüklerini belirten Arslan, OECD ortalamasının yüzde 15 olan kayıt dışı istihdam oranı dikkate alındığında Türkiye’de iki katı bir kayıt dışı istihdamın söz konusu olduğunu ve bunun sendikal hareketin geleceği açısından önemli ve tehdit edici bir unsur olduğunu söyledi.

Arslan, “Kayıt dışı ile mücadeleyi milli bir mesele olarak görüyoruz” diyerek şunları söyledi:

“Bu milli meselenin bütün taraflarıyla bu mücadelede yer almasını önemli buluyoruz. Bunun sağlanması durumunda gelir adaletsizliğinin ortadan kalkacağını, sendikal örgütlülüğün artacağını, ölümlü iş kazaların büyük ölçüde sona ereceğini düşünüyoruz. Bu konuda hükümetimizden daha somut ve sonuç almaya yönelik adımlar atmasını bekliyoruz” dedi.

TOPLU SÖZLEŞMELER KONUSU

Bazı iş kollarında toplu sözleşme müzakerelerinin devam ettiğini açıklayan Mahmut Arslan, “Bazı iş kollarında ise hiçbir gelişme olmadan uyuşmazlık aşamasına geçildi. Hükümetimizden, Çalışma Bakanımızdan ve işveren sendikalarından toplu sözleşmelerin Ocak ve Mart tarihlerinden itibaren geçerli olmak üzere bir an evvel sonuçlandırılmasını ve taşeron sisteminden kadroya geçen arkadaşlarımızın taleplerinin çerçeve protokolde yer almasını bekliyoruz” dedi.

ENFLASYON ORANINDA ZAM TALEBİ

2019 yılında taşeron sisteminden kadroya yeni geçen 1 milyona yakın işçinin ve kadro alamayan 100 bine yakın işçinin toplu iş sözleşmelerinde belirlenen yüzde 4+4 zamlarının 2018 yılı enflasyonu oranında arttırılmasını talep ettiklerini vurgulayan Arslan, “Talebimizi Sayın Cumhurbaşkanımızdan tutun bütün muhataplarımıza yazılı olarak ve ehemmiyetinin altını çizerek ilettik. Bunun gerçekleşmesi konusunda ısrarımızı devam ettiriyoruz” diye konmuştu.

MANSUR YAVAŞ’IN SÖZLERİ ESASTIR

HAK-İŞ’e bağlı 3 sendikadan 11 bin 500 üyenin sendikalardan istifa ettirildiğini açıklayan Arslan, “Ağırlıklı olarak İstanbul, Bolu, Bilecik, Manisa, Akhisar, İzmir, Artvin ve Antalya’daki üyelerimiz istifaya muhataplardır. Bolu Belediyesi’nde işten çıkarılan 97 arkadaşımız var. İşten çıkan arkadaşlarımızın eylemleri devam ediyor. Bugün Belediye Başkanımızla görüşmeler yapıldı. Bu işten çıkarmaların durdurulmasını ve işten çıkarılanların işe alınmasını, aksi halde önümüzdeki günlerde üyelerimizle beraber Bolu’dan Ankara’ya bir yürüyüş gerçekleştireceğimizi ifade ettik. Bazı CHP’li belediyelerde genelge yayınlanarak bu konuda sendikal tercihlere müdahale edilmemesini, bu müdahalelerin anayasal ve yasal haklara müdahale olacağından yola çıkan bir kısım olumlu gelişmeler de var. Bunlardan bir tanesi Ankara Büyükşehir Belediyesi’dir. HAK-İŞ olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızı ziyaret ettik ve bu konudaki endişelerimizi paylaştık. Kendilerinin bu konuda yayımladıkları genelge doğrultusunda böyle bir tavır aldıklarını gördük. Buna rağmen bir kısım istifa girişimleri var ama Ankara Büyükşehir Başkanımız Mansur Yavaş’ın bu sözlerini biz esas olarak kabul ediyoruz” dedi.