MEHMET AKYÜREK’TEN HAYAT DERSİ: YERLİ ÜRÜN KULLANIN

0
447

MEHMET AKYÜREK’TEN HAYAT DERSİ: YERLİ ÜRÜN KULLANIN

Dursun ERKILIÇ

Hayatın insanlara ne sunacağı belli değildir!

İnsanın hayata sunacakları ise hiç belli değildir!

‘40 Fikir Bi Fayda’ Grubunun düzenlediği ‘Tecrübe Paylaşımı’ etkinliği, OSİAD Onursal Başkanı, İÇASİFED Genel Başkanı ve 40 Fikir oluşumunun kurucusu, iş insanı Mehmet Akyürek ile tarihi bir hüviyet kazandı.

Çünkü Akyürek katılımcılarla sadece deneyimlerini değil hayatını paylaştı…

ESER MEMİŞ’İN SÖZLERİYLE BAŞLADI PROGRAM…

“40 Fikir Bi Fayda” Grubu Başkanı Eser Memiş, yaptığı açılış konuşmasında, 2016 yılında 9 kişilik bir ekiple başlayan yolculuğun önce ‘40 Fikir”, sonra eklenen ‘Bi Fayda’ ile kısa sürede aldığı yolu anlattı.

Spor, siyaset, din, paralı ilişkiler gibi netameli konuların grup içinde yasak olduğunu hatırlatan Eser Memiş, “40 Fikir Bi Fayda” ailesi olarak, 2.5 yılda 58 organizasyon gerçekleştirdiklerini söyledi ve ‘40 Fikir Bi Fayda’ platformunun, bir kişinin ya da birkaç kişinin değil herkesin emek harcadığı, katkı sağladığı bir organizasyon olduğunu vurguladı.

MEHMET AKYÜREK’TEN YÜREKTEN KONUŞMA…

OSİAD Onursal Başkanı, İÇASİFED Genel Başkanı ve 40 Fikir oluşumunun kurucusu, iş insanı Mehmet Akyürek, iş insanı olma adına önemsenmesi gereken tecrübelerini paylaştı.

-1987, OSTİM’de Akmetal’in kuruluşu…

-1989, Ankara Sanayici ve İş İnsanları Derneği kuruculuğu…

-1990, Ankara Halkla İlişkiler Derneği kuruculuğu…

-1991, OSTİM Sanayici ve İş İnsanları Derneği kuruculuğu…

-1997, OSİAD Başkanlığı…

-1997,  Kırşehirliler Vakfı Kuruculuğu…

-1998, 98 ortaklı OSİAD A.Ş. kuruculuğu…

-1998, OSİAD Kooperatifi ve Anadolu OSB kuruculuğu…

-1999, OSİAD Atatürk Anıtının yapımı…

-2000, OSİAD Genel Merkezinin açılışı…

-2000, OSİAD Ağaçlandırma Alanı…

-2004, İÇASİFED kuruculuğu…

-2004, TÜRKONFED Başkan Yardımcılığı…

-2008, İÇASİFED Başkanlığı…

-2012, Neşet Ertaş Anıtının açılışı…

-2013, Gökyay Vakfı Satranç Müzesi kuruculuğu…

Gibi görevler kimsenin kolay kolay üstlenemeyeceği türden zor vazifelerdi.

İŞ ELBİSESİ İLE SESLENDİ: SAĞLAM DURUN…

Mehmet Akyürek, üzerine giydiği iş elbisesi ile seslendiği katılımcılar müthiş bir hayat dersi verdi. Şikayetçi değil üretici olunması gerektiğini belirten Akyürek’in söylemleri çok netti:

-Kimse başkaları ile yarışmasın. Rakibiniz kendiniz olun ve kendinizi aşmaya, teknolojinizi yenilemeye bakın, kaliteden ödün vermeyin…

-Mümkünse akraba ile iş yapmayın…

-Çalışanlarınızla ilişkilerinizi hak, hukuk, adalet üzerine kurun…

-Paylaşımcı olun…

İş dünyasının sorunlarına da dikkat çeken Mehmet Akyürek, krizleri fırsata dönüştürmenin önemini anlattı. Fakat başka engeller vardı. Devletin faturası kesilmiş ama tahsil edilmemiş paralardan alınan vergisi gibi! Akyürek, iş insanları açısından önemli bir sorun olduğunu ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini belirterek, dinleyiciler arasındaki AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan’dan bu konuda yardım istedi.

Mehmet Akyürek’in çalışanlarına yaptığı (ev bağışlamak ya da her dini bayramda 10 gün izin gibi) büyük jestler, eşi Meral hanımın OSTİM’deki ilk kadın iş insanı olduğunu anlatması büyük alkış ve takdir topladı.

Ve en önemli söylemi: Türkiye’de üretilen ürün kullanın

HAYATI, ‘HAYATIM ROMAN’ DENEN TÜRDEN!

21.05.1954’te yani Dünya Süt Günü’nde doğmasına rağmen nüfus kütüğüne 05.12.1954 yani Dünya Toprak Gününde doğdu şeklinde kaydedilmiş…

6 yaşından itibaren iş hayatına balıkçılıkla atılmış!

Kırşehir Eğitim Enstitüsü’nden geç de olsa mezun olmuş…

Tarım Bakanlığı’nda memur olarak çalışmış…

1981 yılında Meral Hanım ile evlenmiş ve sonrası daha da büyük başarı hikayesi…

AMPUTE TAKIMA TAKDİR VE PLAKET

Ortotek Gaziler Ampute Futbol Takımı, Türkiye’nin gururu olmasının karşılığını büyük bir sevgi seli, ödül ve plaketlerle alıyor.

40 Fikir Bi Fayda’ Grubunun etkinliğinde isim isim alkışlanan katılımcılardan Kulüp Başkanı Mustafa Düger, devletten ve milletten aldıkları güç ile başarılı sonuçlar almaya devam edeceklerini söyledi.

Takım oyuncularından, İsmail Temiz (Antrenör), Fazlı Arslan (Yardımcı Antrenör), Şeyhmus Erdinç (Takım Kaptanı) ve oyuncular Nicolas Keio, İsmail Karaaslan, Hüseyin Bozkuş öncelikle Başkan Düger’e teşekkür ederek herkesi maçlarını izlemeye davet etti.

Programa katılarak bir konuşma yapan AK Parti Ankara Milletvekili Hacı Turan ise Ortotek Gaziler Ampute Futbol Takımına yardımcı olmak için çalıştıklarını anlattı.

Son söz Mehmet Akyürek’ten:

-Türkiye’de üretilen ürün kullanın…