İHRACAT CANAVARI DEĞİRMENCİLER!

0
229

İHRACAT CANAVARI DEĞİRMENCİLER!

Dursun ERKILIÇ

Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu, sektöre ilişkin bilgiler vererek “En değerli sektörüz” dedi.

Bazı yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, derneğin kuruluş sürecini anlatan Demirtaşoğlu, “80 üyemiz var ama 40’a yakın üyelik başvurusu beklemede. Üyelik için 5 yıl sektörde olmak 2 yıldır SGK’lı eleman çalıştırmak şart. Üyelik için etik kuralları önceliyoruz. Yüz kızartıcı bir suç ya da fiil içinde olanları almıyoruz.” dedi.

SEKTÖR, İHRACAT CANAVARI!

Sektörün yurt içinde doyuma ulaştığını, pek bilinmese de dünya çapında bir şöhrete sahip olduklarını anlatan DESMÜD Başkanı şunları söyledi:

“Ürettiğimizin yüzde 95 ile yüzde 97’sini yurt dışına satıyoruz. 2 milyar dolara yakın ihracat yapıyoruz ama 2023 hedefimiz 7 milyar dolar ihracat. Bu alanda yani sektör makineleri ihracatında dünyada açık ara birinciyiz. Rakibimiz Almanya, İtalya, Japonya Brezilya ama bu ülkelerin sadece birer tane firması var. Bizim 40 firmamız dünyanın her yerine makine satıyor. Bize göre en değerli sektörüz… Çünkü 1 kg undan 16 dolar katma değer sağlıyoruz. Bu kısa süre öncesine kadar 1.5 dolar idi. Bizi sadece değirmenci gibi gören herkese özellikle de sektörümüzle ilgili yetkililere, bürokratlara belirttiğimiz gibi: Türkiye’de endüstri 0.5’i uygulayan belki de tek sektörüz.”

GENİŞ BİR YAN SEKTÖR VAR

Sanayi Bakanlığı’nın bir envanter çıkarmasını ve katma değerli sektörlere katkı sağlamasını isteyen Demirtaşoğlu, “Sektör kendi içinde ve dışında pek çok yan sektörü kapsıyor. Yerlilik oranı en yüksek sektörüz. Yetkililerden isteğimiz: Bize sahip çıkın. Yurt içindeki fuarlara verilen destek yurt dışındaki fuarlardan esirgeniyor. Bu da bizim ilgimizi ve katılımımızı etkiliyor. Dünyanın en büyük sektör fuarlarını ve konferanslarını biz düzenliyoruz.” diye konuştu.

“EĞİTİM ŞART”IN GEREĞİ YAPILIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını, iş garantili eleman yetiştirdiklerini belirten Değirmen ve Sektör Makineleri Üreticileri Derneği (DESMÜD) Başkanı Zeki Demirtaşoğlu şöyle devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda, ülkemize Değirmencilik Bölümünü kazandırdık. Bakanlığımızla yaptığımız işbirliği ile ülkemizin çeşitli şehirlerindeki okulların lise bölümünde Değirmencilik Bölümünü açtık ve hali hazırda geleceğimizin teminatı gençlerimiz açılan yeni bölümü tercih etmiş durumda ve eğitim almaktalar. Bizler de öğrencilerimizin durumunu sürekli takip ediyor ve bilgi alıyoruz, gereken destekleri de sağlamaya çalışıyor. YÖK ile görüşüp Çorum, Konya, Gaziantep’teki üniversitelerde Değirmencilik Bölümü açılmasını isteyeceğiz.”

KONFERANS VE SERGİ…

Her yıl düzenledikleri “Dünya Değirmen Teknolojileri Konferans ve Sergisi” ile ilgili bilgiler de veren Demirtaşoğlu şunları söyledi:

“31 Ekim-1 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya Belek’te Dünya Değirmen Teknolojleri Konferans ve Sergisini yerli ve yabancı katılımcılarımızla birlikte gerçekleştireceğiz. Amacımız, yabancı iş insanlarının ülkemize yatırım yapmasına aracı olmak ve çeşitli iş birliklerine imza atmak. Bu konuda da devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz.”