ÖZBEKİSTAN’I DİNLEDİLER

0
292

Son dönemdeki en kapsamlı ülke tanıtımı ve ticari iş birliği fırsatlarını anlatıldığı toplantı Ankara’da yapıldı.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ile Özbekistan’ın Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlenen Özbekistan Ülke Tanıtım Toplantısı, 13 Kasım Çarşamba günü Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’nda gerçekleştirildi.

Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev’in de hazır bulunduğu toplantıya siyaset STK ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Toplantıya AHİLER Grubu ve İÇASİFED’den de katılım vardı. İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek Başkanlığındaki heyette Erdal İlhan (Uluslararası Nakliyat Ticaret Ltd. Şti.), Ali Rıza kalkan (Dempa Gıda), İrfan Kılıçaslan (Kılıçaslan Basım Ambalaj A.Ş.), Kuzey Anadolu İş İnsanları Dernekleri Federasyonu KUZAFED Genel Başkanı Mustafa İbişoğlu, Bozok Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Ayfer Ulusoy yer aldı.

Yapılan konuşmalarda iki ülke arasında eğitimden kültüre, çevreden enerjiye, tarımdan turizme her alanda iş birliği imkanları olduğu görüldü ve vurgulandı. Ticaret hacminin birkaç yıl içinde 5 milyar dolara çıkarılması hedefi özellikli dile getirildi.

Ortak değerlerin turizmde bir sıçramaya yol açabileceği belirtilen konuşmalarda, Türk iş insanlarına tanınan ayrıcalık ifade edildi.

Türk iş insanlarının Özbekistan’a götürülüp imkanların yerinde gösterileceği vurgulanırken, Özbekistan’ın en hızlı büyüyen 5 ülkeden biri olduğu kaydedildi.

Tarım ve tekstil makineleri, çeşitli kimyasallar, gaz, metalürji, gıda ve otomobil sektörlerinin geliştiği Özbekistan’da -KOBİ’lerin büyümesine önem verildiği anlatıldı.

Lisans, vergi ve gümrük kolaylıkları olduğu, son 20 yılda vergi yükünün üç kat azaldığı belirtildi.

Yeni ilaç üretim bölgeleri oluşturulduğu ve bu alanda yatırım beklentisi dile getirilirken, Özbekistan’ın, 300 milyon insanın yer aldığı bir pazarın kilit noktasında bulunduğuna dikkat çekilmesi çok önemliydi.