KOBİ’LERDE DİJİTAL SEVİNÇ!

0
276

Teknoloji, Araştırma – Geliştirme, Bilim ve İnovasyon Derneği (TABİD) tarafından yürütülen Ankara Sanayi 4.0 Hazırlıkları Yerel İzleme Grubu Kurulması Projesi  “Yerel İzleme Grubu” İkinci Toplantısı gerçekleştirildi.

TABİD Başkanı Nuray Başar’ın açılış konuşması ile başlayan toplantıya İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek de projenin İzleme Grubu Üyesi olarak katıldı.

TABİD Başkanı Nuray Başar, açılışta yaptığı konuşmada, projenin ilk olması açısından önemini anlattı.

“Dünya dijitalleşiyor, bizde bu dijitalleşmeye ülke olarak ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Biliyoruz ki Türkiye ekonomisinin büyümesi bizi geleceğe taşıyacak olan dijital ekonomimizin başarılı olmasına bağlı.” diyen Başar, “İmalat sanayimizin rekabetçilik seviyesini koruyabilmesi, geliştirebilmesi için yenilikçilik ve girişimcilik seviyemizi yukarılara taşımamız; güçlü, sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi gerçekleştirebilmek için verimlilik, kalite, hız ve esnekliği sağlayacak olan dijital dönüşüme hızla adapte olmamız lazım.” diye konuştu.

Devletimizin liderliğinde sivil toplum kuruluşları olarak eli taşın altına koyma vaktinin geldiğini ifade eden TABİD Başkanı Nuray Başar, “Vakit dijital Türkiye vakti” diyerek şunları dile getirdi:

“Her şeyden önce eğitimin önemini kavrayıp, değişen mesleklere yönelik eğitim sistemimizi hızlıca dönüştürmeliyiz.  Elimizdeki en önemli sermayenin insan olduğunu bilerek, insana doğru yatırımlar yaparak çıtamızı yükselteceğiz.  Sanayide dijitalleşmenin önemini sanayicimize gerekiyorsa kapı kapı gezerek anlatacağız. Üretimi artırıp, gelir seviyesini yükseltmenin yollarını bulacağız.

Oyunu yeniden kuruyoruz. Günün sonunda oyunun galibi sanayicimiz, oyunun galibi bizler, oyunun galibi Türkiye olmalı.”

Başar, “Dünya markaları yaratmalıyız” dedikten sonra yatırımın, girişimin dijitalleşmenin ve devlet desteğin önemine dikkat çekti.

Proje Koordinatörü Fatma Hikmet Barutçu, “Ankara Sanayi 4.0 Hazırlıklarında Yerel Paydaşların Birlikteliği”ne dair ayrıntılı sunumda bulundu.

Barutçu, projenin “Yerel İzleme Grubu”nun amacı, oluşumu, ilkeleri ve görevlerine ilişkin bilgiler verdi.

TÜRKONFED Danışma Kurul Başkanı Kaan Akın ise

“KOBİ’lerin Dijital Dönüşüm Serüveni”ni anlatırken 3.5 milyon KOBİ’nin her birinin ayrı özelliklere sahip olduğuna dikkat çekti.

“Ankara İçin Politika ve Strateji Önerileri”nin dile getirilerek değerlendirildiği toplantıda İÇASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek’in, İstanbul ile Ankara’nın ve diğer illerin KOBİ’lerinin birbirinden farklı özelliklere sahip olmasının ne tür sorunlar çıkaracağı ve bunların nasıl giderileceğine ilişkin sorusu üzerine, bunun zorluğuna vurgu yapan Akın, dijitalleşmenin bu yöndeki önemine değindi.

Atılım Üniversitesinden Dr. Ziya Karakaya, “Ankara Sanayi 4.0 Hazırlıkları: Mevcut Durum, Eğilim ve Beklenti Anketi” ile “Ankara’da Dijital Dönüşüm ve Sanayi 4.0 Hazırlıkları: Sektörel Politika ve Strateji Önerileri Arama Toplantısı”na ilişkin sunum yaptı.

Mehmet Ali İnceefe ise, “Ankara Sanayi 4.0 Hazırlıkları: Arge ve İnovasyon” konusunu anlattı.