TABiD öncülüğünde önemli ziyaret

0
239

İÇASİFED üyesi dernekler ve AHİLER Grubuna mensup iş insanları, Teknoloji, Araştırma-Geliştirme, Bilim ve İnovasyon Derneği (TABİD) tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği’nce fonlanan Yerelde Endüstri 4.0 İzleme Grubu Kurulması Projesinin “en iyi firma ziyaretleri” kapsamında Karba A.Ş.’yi ziyaret etti.

TABİD Başkanı Nuray Başar’ın proje ile ilgi ayrıntılı bilgi sunduğu ziyarete, projenin destekçilerinden İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Yönetim Kurul Başkanı Mehmet Akyürek ile Başkan Vekili Ahmet Kurt da katıldı.

Avrupa Birliği Başkanlığı’nın Sivil Toplum Destek Programı kapsamında fonlanan ve TABİD tarafından hayata geçirilen proje ile ilgili bilgiler veren TABİD Başkanı Nuray Başar, bu tür ziyaretlerle dijital dönüşümü yerinde gördüklerini belirtti.

Başar; Siemens, MAN, Arçelik ve pek çok firmaya ziyaret gerçekleştirdiklerini anlattı.

KARBA Otomotiv Makine Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti Yönetim Kurul Başkanı Musa Ertunç, şirket 2008 yılında batık halde iken devreye girdiğini ve 2010 yılında devraldığını kısa süre içinde 48 ülkeye ihracat yapar hale geldiklerini kaydetti. Ayrıca, millileşme konusundaki iddialarını dile getirerek bu alanda yaptıklarını örnekledi.

Musa Ertunç’un 16 ay uğraşarak yetiştirdikleri bir elemanın bir anda işten ayrılmasının kendilerini ne kadar üzdüğünü ve zor durumda bıraktığını belirtmesi üzerine, İç Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akyürek, “iş ahlakı” ile ilgili proje geliştirmenin gereğine vurgu yaptı. Akyürek ayrıca, “Üretim sadece iş verinin değil işçinin de sorunu ve sorumluluğu olmalıdır” dedi.

Mehmet Akyürek, yaşanan sorunların çözümünün Ahi Evran ilkeleriyle olabileceğini, bunun için iş, işçi, üretim, ürün ve pazarlama konularının sağlıklı bir zeminde gerçekleşmesi gerektiğini aktardı.

Akyürek, sanat okullarının, meslek liselerinin önemine de vurgu yaptı.

İÇASİFED Yönetim Kurul Başkan Vekili Ahmet Kurt ise, üretilen malların sisteme alınması, tanımı ve kodlanması ile ilgili yaşadıklarını aktardıktan sonra, konuya kendisinin el attığını ve A’dan Z’ye tüm ürünlerin kodlanmasını sağladığını söyledi.