YİTİK ZAMANLARI VE MEKANLARI EMİN ANTİK’TE BULDUK!

0
79

Yitik zamanları ve mekanları bulduk!

Dursun ERKILIÇ

“Yitik Zamanlar ve Mekanlar”ın peşinde koşanların peşine takıldığım bir etkinlik gözümde, gönlümde, zihnimde ve ruhumda kurduğum müesses nizamı sarstı!

Fotoğraf sanatçısı Şenol Zümrüt’ün “Yitik Zamanlar ve Mekanlar” konulu fotoğraf gösterisi, felsefeci yazar Ümit Yaşar Gözüm ve uluslararası ödülleriyle ustalığını perçinlediği fotoğraf sanatının marka isimlerinden kıymetli meslektaşım ve dostum Recep Peker Tanıtkan’ın söyleşisiyle taçlandı.

Etkinlik pek çok bakımdan dikkate değerdi. Örnek: Katılımcılar…

HEPSİ DE BİRBİRİNDEN KIYMETLİ İSİMLER

Emin Antik Sanat Merkezi’nin sergi salonlarından birinde oluşturulan etkinlik mekanı katılımcılarla dolup taşarken, izleyiciler arasında Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, Ankara Merkez Komutanı Tuğ General Mehmet Kip ve eşi, eski valilerden Hasan Canpolat, Büyükelçilerden Hüseyin Avni Karslıoğlu, bürokrat Emin Gayretli, Prof. Dr. Hasan Pekmezci ile Şükran Atay Pekmezci, eski bakanlardan Şevket Bülent Yahnici, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Ankara Kulübü başkanlarından Dr. Bülent Kalıpçı ile çok sayıda sanatçı ve sanatsever bulunuyordu.

Kalabalık bir izleyici topluluğunun katılımı ile gerçekleşen etkinlikte gördüklerim, duyduklarım fotoğrafa bakışımı etkilediği gibi, mesleki bazı uygulamaları sorgulamamı gerektirdi. Ne de olsa;

Ankara Ankara güzel Ankara

Ne kimsenin olsun bahtı kara

Ne görmek istesin seni

Sövsen de, kovsan da senden ayıramazsın beni

Diyen biriydim…

RECEP PEKER, MESLEKTAŞ BİR FOTOĞRAF USTASI

Bu halim, söyleşi sonunda bir değerlendirme ve soruya dönüştü.

“Gazetelerde özellikle de yerel yayın organlarında haber fotoğrafları değerlendirilirken insan kalabalığı olanlar tercih edilir hatta fotoğraf insansız ya da az insanlı olunca foto muhabirine fırça atılırdı. Haber fotoğrafçılığı sokağa, binaya, hayvana bakışımızı köreltmiş…” dedikten sonra “fotoğraf sanatçısı olunur mu, fotoğraf sanatçısı olarak doğulur mu” anlamına gelen bir soru yönelttim.

Recep Peker Tanıtkan’ı dinleyince; fotoğrafı bir sanat olarak görmeyenlerin bulunduğunu oysa etkili ve önemli bir sanat olduğunu; fotoğraf çeken ile fotoğraf sanatçısının fotoğrafı farklı gördüğünü, fotoğrafın bir ‘aşk’, ‘an’ ve ‘ışık’ üçgeninden çıktığını öğrendim…

ÜMİT YAŞAR GÖZÜM’ÜN GÖNÜL GÖZÜ

Açılışta konuşan Ümit Yaşar Gözüm’ü dinleyince anladık ki: “Fotoğraf sanatını konuştuğumuzda temel ilke: Fotoğrafçı belgeler, sonrası kültür tarihçilerinin işidir deyimine ekleyeceğimiz yeni ayrıntılar ortaya çıkar.

İkinci elden kiralık bir dünyada artık kimse yaşamak istemiyor. Fotoğraf sanatı yitik mekanlar ve zamanlara kapı aralama ve bilinç oluşturma adına büyük roller üstleniyor.”

NAZMİ BİLGİN BAŞKANIN ‘KISKANÇ’ YÜZÜ!

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, günün önem ve anlamına ilişkin verdiği mesajları mesleki serüveni ile harmanladı. Söylediği sözler, gönül penceresinden yayılan samimiyet yüklü güftenin melodileri gibiydi. Şöyle, gazeteciydi ama fotoğraf sanatçılarını kıskanıyordu! Bu kıskançlığa vesile olan güzellikler, kısa süre önce bulunulan mekandaki karanlığı aydınlatan “Yitik Zamanlar ve Mekanlar” konulu fotoğraf sunumundaydı.

Ne bileyim, haber ölür fotoğraf kalırdı beklide…

BEKİR ÖDEMİŞ, FARKINI GÖSTERİYOR…

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı olması başkentte heyecan uyandıran Bekir Ödemiş’in ilk mesajı sadece merkezin değil 25 ilçenin hizmetinde bulunduklarını vurgulaması oldu. Türkiye’nin yerel yönetim anlamında en deneyimli ve birikimli isimlerinden olan Ödemiş, verdiği mesajlar ise istenen ve özlenen bir ketin müjdecisiydi.

Buna göre; Kurtuluş Parkı, Hıfzıssıhha, Sıhhiye Pazar Yeri ve Abdi İpekçi Parkı ile çok katlı otoparkı içine alacak şekilde oluşturulacak doğal park Ankara’nın çehresini değiştirecek.

Ayrıca; Tarih, kültür, medeniyet beşiği Ulus’taki Augustus Tapınağı, Roma Hamamı, Bentderesi’nde yer alan Antik Roma Tiyatrosu gibi değerlerin görünür ve korunur hale getirilmesi her bakımdan büyük önem taşıyor.

Ulus’taki güzellikleri görme, gezme imkanı verecek olan ring projesi de büyük bir eksiği giderecek. Bunun önemini ATO’nun düzenlediği ve Başkan Gürsel Baran’ın da katıldığı “Ankara’yı gezmeye Bir Gün Yetmez” konulu geziye iştirak ederek görmüştüm. Başkentin bir bölümünü dolaştığımız gezi, Ankara’nın her yerini ve her şeyini görmeye yetmemişti.

Daha pek çok farklı projenin bazılarının uygulama aşamasına geldiğini bir kısmının üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten değerli dostum Bekir Ödemiş’e kolaylık dilemek ve yardımcı olmak gerekiyor. Ki aldığı alkış verilen desteğin göstergesiydi.

Mekan Sahibi olarak Emin Terzioğlu, etkinliklerin kalitesi ve katılım yoğunluğundaki payı büyük olan İbrahim Terzioğlu’nu da tebrik ve takdir etmek gerek.

HASILI KELAM, ÖZET YAPMAM GEREKİRSE

 

Ümit Yaşar Gözüm’ün gözü sanat bürülü

Fotoğraf hariç o gün tüm defterler dürülü

Sözleri nakış gibi gönüllere sürülü

Melankolü ve hüzün gösterimin eseri

 

Recep Peker Tanıtkan fotoğrafın ustası

Dedikleri mesleki pınar çölde su tası

Anılarından kimi şölenmiş kimi yası

Çobanı nasıl ceset yaptığını anlattı

 

Şenol Zümrüt fotoğraf sanatında var olmuş

Bu yolla insan, doğa, şehirlere yâr olmuş

Eğer bundan uzaksa dünya ona dar olmuş

Hepsinin yansıması vardı gösterisinde

 

Bekir Ödemiş başkan umut verdi herkese

Projelerle somut mesaj verdi herkese

Hizmet, bereket dolu sofra kurdu herkese

Eğer bunlar biterse Ankara nefes alır

 

Nazmi Bilgin başkanın sözleri çok özeldi

Fotoğrafçı olanı kıskanması güzeldi

Mesleğe dair anı, söylemleri gazeldi

O gazeli süpürüp ateş yaktık ısıtan

 

İbrahim Terzioğlu sevgi dolu işinde

Her söz ve tavrı ile kültür/sanat peşinde

Emin Antik Sanat’ın Merkezi’nde düşünde

Bunlara bir kez daha tanık olduk orada