TÜRK İCADI ŞAMPİYON KLAVYE!

0
134

TÜRK İCADI ŞAMPİYON KLAVYE!

Dursun Erkılıç

Haber şu: Türk Milli Klavye Takımı, Dünya İnternet Klavye Şampiyonasında, 3’ü Dünya Şampiyonluğu olmak üzere 8 madalya kazandı. (2 Haziran 2020)

Hemmen iki yıl önceye, 22 Haziran 2018 Cuma’ya gidelim ve “Klavye” başlıklı yazımı okuyalım lütfen:

KLAVYE

Bizim nesil ‘F klavye’ neslidir!
Daktilo ile kavga eder gibi yazardık haberlerimizi, makalelerimizi…
Sonradan öğrendik ve gördük ki, ‘Q’ ya da ‘A’ gibi başka klavyeler de varmış…
Bilgisayar ve cep telefonu teknolojisi çıldırınca, ‘Q’ ile ‘F’nin savaşını ‘F klavye’ kaybetti…
Başka klavyede zorlandığım için kendime 3-5 tane ‘F klavye’ alıp zulalamıştım!
Laptopların klavyesini değiştirmek zor olmadı. Söküp yapıştırılan harflerle hallettim sorunu…

‘Ticari Hayat’ta çok şey önemli
Ahilik, dürüstlük her şey önemli
Yazmak işin ise bir şey önemli
Kılavyeni kû mu fe mi istersin

 EMRE KONGAR ÜSTAT TOPARLAMIŞ
Bu ülke bir zamanlar ‘klavye kavgası’ yaşadı.
Tartışmalar yoğunlaştığında, ‘resmi internet sitesi’nde, “F Klavye Tartışması Genişliyor” başlıklı bir değerlendirmede bulunan Emre Kongar, yazısının girişinde, “Sevgili okurlarım, öyle anlaşılıyor ki bu tartışmaya katılanlar artık sık sık bilgisayar satıcılarına gidip masa üstü bilgisayarlar için F klavye satıp satmadıklarını, diz üstü bilgisayarlarının ise F klavye olup olmadığını soruyor ve üreticiler üzerinde bir talep baskısı oluşturuyorlar.” diyordu.
Kongar’ın yazısından öğreniyor ya da hatırlıyoruz ki, Yurtsan Atakan, Emre Aköz, Doğan Hızlan’ın da ‘baha biçilmez desteğiyle’, F klavye olayı kamuoyunda büyük ölçüde ele alınır olmuş…

‘Ticari Hayat’ın dirimsel yanı
Sinema, te ve’nin filimsel yanı
Tamam kılavyenin bilimsel yanı
Çokça tartışılmış buyrun okuyun

 HINCAL ULUÇ’UN ATEŞLİ SAVUNMASI!
Konuya bazı dergi ve yazarlar da dahil olunca tartışma iyice büyüdü.
Emre Aköz, “Sadece Türkçenin değil, herhangi bir dilin yapısına uygun olmayan Q-klavye mi? Yoksa, yoğun bir çalışma sonucu Türkçe için üretilip 1955’te yürürlüğe konan F-klavye mi?” diye sorarken; Hıncal Uluç; “Bak ben, dinozor ağabeyin Hıncal Q klavye ile yazıyorum.. Bir gazeteci olarak dünyayı dolaşıyorum. Gittiğim her yerde Q klavyem hazır.. Seni gazete dışarı gönderirse, yazını internetle geçemezsin.. Elinle yazarsın ancak, senin F klavyen bulunmadığı için.. Sonra da, postane ararsın, faks geçmek için.. Dünyanın dört bir yanından gelen meslekdaşların işlerini bitirmiş, çoktan otellerine dönüp uykuya dalmışken..” diyordu.
Neyse, bugüne dönelim…
Bendeniz hiç tartışmasız ‘F klavye’ taraftarı olduğum için, Hanife Baş imzalı,“Kamuda Türk icadı ‘F klavye’ devrimi” başlıklı haberi görünce sevindim!
AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, “Ciddi bir duyarlılık var” demiş…
Erdem, F klavyenin sadece Türkçeye değil bütün dillere en uygun klavye olduğunu söylemiş. Verdiği bilgilere göre; “Q klavye 1850’lerde keşfedildi. Her dil için zor bir klavye. F klavye ise ondan yüz yıl sonra 1955’lerde Türkiye’de çıkarıldı. En hızlı yazabilmek için düzenlendi. On parmak olarak hiç bakmadan yazmaya uygun. Bilgisayarın daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Bakmadan, düşünmeden yazıyorsunuz…”
Bir de temennisi var; kamuda ve bireysel kullanımda bir an önce herkesin bu klavyeye geçmesini bekliyor…
Casper Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Yıldırım’a göre, “F klavyenin tanıtımı yapılıp özel sektörde de kullanımı artırılmalı. Fatih Projesi kapsamında öğrencilerin F klavye kullanımı artacaktır. Belediyelerin öğrencilere verdiği bilgisayarlar da F klavyeye sahip. Ancak şu anda ülkemizde F klavye kullanımı sadece yüzde 5’e yakın seviyelerde. Yerli bilgisayar markaları bu konuda mesafe kat etmeli.”

‘Ticari Hayat’tan anlar gasteci
Anlamasa bile dinler gasteci
Yazamazsa yandı; inler gasteci
Her hal ve koşulda kılavye gerek

 ÖNEMLİ BİLGİLER EDİNDİM, PAYLAŞAYIM
Karşılaştığım şu mühim bilgileri paylaşmak isterim:
– F klavyenin mucidi İhsan Sıtkı Yener’miş. (Yani yerli, milli)
– F klavye 20 Ekim 1955’te Bakanlıklararası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış.
– Türkçenin teknik özellikleri ve parmakların kombinasyonuna göre yapılmış.
– Araştırmalarda, F klavyenin Q klavyeden yüzde 11 daha hızlı olduğu saptanmış… Günümüz Türkçesine göre F klavyede birkaç tuşun yerinin değiştirilmesi sonucu Q klavyeye göre yüzde 46 daha çabuk yazılabileceği de görülmüş.
– F klavyede parmakların yeri değiştirilmeden sadece orta sıradaki 8 harfle Türkçe metnin yüzde 55’i yazılabiliyormuş.
– Prof. Dr. Firdevs Güneş’in araştırmasına göre, F klavyede Türkçe metinleri yazarken sağ el yüzde 51, sol el ise yüzde 49 oranında kullanılıyormuş. Bu durum her iki beyin yarım küresinin de yazma sürecine dengeli katılmasını sağlıyormuş.

‘Ticari Hayat’ mı yazıp, çizdiğin
Bilgi birikim mi gezip, tozduğun
Yazamaz olunca kızıp, azdığın
Anların çaresi olur kılavye