ankhaber

HOCALI KATLİAMI LANETLENDİ

Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenilerin katlettiği 613 Azerbaycan Türkü anılırken, Ermenistan da kınandı. Öz Taşıma İş Sendikası Başkanı Mustafa Toruntay; “Masum kardeşlerimizi katleden Ermenistan Cumhuriyeti’ni en sert şekilde kınıyorum”

HOCALI KATLİAMI LANETLENDİ
26 Şubat 2018 - 20:28 'de eklendi ve 83 kez görüntülendi.

 

 

26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan tarafından Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında gerçekleştirilen hain saldırıda 613 Azerbaycan Türkü katledildi.

Bu acı olayın yıldönümünde Azerbaycanlılar, katledilenleri anmak için Ana Feryadı Anıtı’na akın etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasanov, “Dünyada adalet olacaksa, hak da alınacaksa Hocalı Katliamı’nı yapanlar cezalarını almalıdır. Bu suçu onlar yaptılar. İnsanlık aleyhine olan bu suça kıymet verilmeli ve onlar da cezalarını çekmelidir” dedi.

Türk Dışişleri Bakanlığı da, yayımladığı mesajda, katliamı kınadı ve “Bugün halen Azerbaycan topraklarının beşte biri Ermenistan’ın işgali altındadır. Bir milyondan fazla Azerbaycanlı kendi ülkesinde mülteci olarak yaşamaktadır” ifadelerine yer verdi.

TORUNTAY’DAN KINAMA MESAJI

Öte yandan ,HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 26 Şubat 1992 tarihinde Ermenistan tarafından Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasına düzenlenen hain saldırıyı yayımladığı mesajla kınadı.

Başkan Toruntay mesajında şu ifadelere yer verdi; “Azerbaycan’ın Yukarı Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasına düzenlenen saldırı sonucunda 106’sı kadın, 63’ü çocuk ve 70’i yaşlı olmak üzere, toplam 613 sivil Azerbaycan vatandaşı hunharca katledilmiş, bin 275 kişi de esir alınmıştı. Bu insanlık dışı vahşetin üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen o günden sonra izine rastlanılmayan 150 masum vatandaşın da akıbetinin ne olduğu hakkında bir bilgiye ulaşılamamıştır. Yaşanan katliamdan bu yana, Azerbaycan topraklarının beşte biri halen Ermenistan’ın işgali altındadır ve bir milyondan fazla Azerbaycanlı kardeşimiz yurtlarından edilmiş durumdadır. Hiçbir hakkı olmadan Azerbaycan topraklarını işgal eden ve masum kardeşlerimizi katleden Ermenistan Cumhuriyeti’ni en sert şekilde kınıyorum.

Bu vesileyle; hain saldırıda hayatını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum.”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER