ankhaber

KATİLLER CEZASINI BULDU

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Bosna’daki savaş boyunca Sırp askerlerinin komutanlığını yapan Mladic’e “insanlığa karşı suç işlemek”, “soykırım yapmak” ve “savaş kanunlarını ihlal etmekten” müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

KATİLLER CEZASINI BULDU
22 Kasım 2017 - 12:52 'de eklendi ve 154 kez görüntülendi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra görülen en önemli savaş suçları yargılamalarından biri olarak görülen Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesindeki davada, Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç’in Srebrenitsa soykırımından sorumlu tutularak 40 yıl hapis cezasına çarptırılmasının üzerinden yaklaşık 1.5 yıl geçti. Bu kez de, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, eski Sırp komutan Ratko Mladic’e soykırım, insanlığa karşı suç ve savaş kanunlarını ihlalden müebbet hapis cezası verdi.

Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan mahkemede, Bosna’daki savaş boyunca Sırp askerlerinin komutanlığını yapan Mladic’in karar duruşması düzenlendi. Mahkeme Konseyi, Mladic’e “insanlığa karşı suç işlemek”, “soykırım yapmak” ve “savaş kanunlarını ihlal etmekten” müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

Hakimler Konseyi Başkanı Alphons Orie, Mladic’in suçlu bulunduğu maddeleri ve aldığı cezayı açıkladı.

Karara göre, eski Sırp komutan iddianamedeki 11 maddenin 10’undan suçlu bulundu. Mladic sadece, iddianamede yer alan Kljuc, Sanski Most, Kotor-Varos, Prijedor, Foca ve Vlasenica şehirlerinde “soykırım suçu işlendiği” maddesinden hüküm giymedi.

Mladic, 1995 yılında ülkenin doğusundaki Srebrenitsa’da yapılan ve 8 binden fazla Boşnak erkeğin öldürüldüğü soykırımın yanı sıra başkent Saraybosna’da 1992-1995 yılları arasında sivillere yönelik keskin nişancı saldırıları ve bombardımandan suçlu bulundu.

Eski Sırp komutan, “soykırım” suçunun yanı sıra “insanlığa karşı suçlar” başlığı altındaki sürgün, yok etmek, öldürmek, sınır dışı etmek ve insanlık dışı eylemler suçlarından ve ayrıca “savaş kanun ve geleneklerini ihlal etmek” başlığı altında öldürmek, terör, sivillere karşı hukuka aykırı saldırılar ve esir almak suçlarından ceza aldı.

Hakimler Konseyi, Mladic’in 12 Mayıs 1992-30 Kasım 1995 arasında Bosna Hersek’teki Boşnakların ve Hırvatların tamamen temizlenmesi amacıyla işlenen ortaklaşa suçlara da iştirak ettiğine hükmetti. Mahkeme, bunu “soykırım” olarak değil, “insanlığa karşı suç” olarak değerlendirdi.

Banja Luka, Bijelina, Saraybosna, Pale, Rogatica ve Sokoloc şehirlerinde Sırp olmayan halklara yönelik çok sayıda suç işlendiği de kararda belirtildi.

Mladic ayıca 1995 yılında Sırp mevzilerine yönelik hava saldırılarını engellemek amacıyla ülkedeki BM gözlemcilerini ve barış gücü mensuplarını esir almaktan suçlu bulundu.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER