ankhaber

SON BOMBA KUDÜS’E!

Dünyayı krizlere sürükleyen işlere imza atan ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklayınca dünya yine karıştı…

SON BOMBA KUDÜS’E!
09 Aralık 2017 - 8:31 'de eklendi ve 135 kez görüntülendi.

 

 

Dünyanın her köşesinde çıkardığı sorunlarla küresel bir kaosu tetikleyen ABD Başkanı Donald Trump, son ‘bombasını’ Kudüs’e bıraktı… Trump 1995’te ABD Kongresi’nde alınan bir karara dayanarak Kudüs’ü İsrail’in ‘başkenti’ olarak tanıdığını açıkladı. O zamandan beri tüm ABD Başkanları kararı 6 aylık periyotlarla erteliyordu. Trump ise, bu skandal kararnameyi imzalayarak Ortadoğu’da yeni ve sonu nereye varacağı belli olmayan bir krizin kapısını açtı…

Bu gelişme tüm dünyada anında karşılık buldu ve tepkiler çığ gibi büyüdü.

1917 yılında İngilizlerin işgaliyle başlayan Filistin’i Yahudileştirme politikasında önemli bir dönüm noktası dün ABD tarafından atıldı. ABD Başkanı Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıkladı.

TEPKİ ÜSTÜNE TEPKİ

ABD’nin skandal kararına dünyanın dört bir yanından tepkiler yükseliyor. Hamas ise bu karara karşı intifada çağrısı yaptı. Kararın hemen ardından açıklama yapan Filistin Devleti Lideri Mahmud Abbas şu ifadeleri kullandı: Biz bu kararı reddediyoruz. Kudüs Filistin’in sonsuza kadar başkentidir. Kudüs için savaşacağız. Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas ise “ABD aldığı bu kararla cehennemin kapılarını açtı” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı Donald Trump’a Kudüs çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içerisinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi’ni İstanbul’da toplayacağız. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın skandal Kudüs kararı sonrası Filistin Alimler Birliği Filistin Alimler Birliği, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıyan kararına tepki olarak İslam ümmetine intifada Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ABD Başkanı Donald Trump’ı, “ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasının tehlikeli yansımaları ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gösteriler yapılıyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Elazığ, Gaziantep, Bursa ve pek çok şehirde ABD’nin Kudüs kararına karşı protesto gösterileri düzenlendi.

Hamas, Filistin Alimler Birliği ve Müslüman Kardeşler, Amerika’nın kararı sonrası “intifada” çağrısı yaptı. İlk çağrı Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniye’den geldi. Heniyye, Gazze’deki ofisinde yaptığı basın açıklamasında, barış sürecinin sona erdirilmesi talebinde bulunarak, “Filistin idaresinden Oslo Antlaşması’ndan çıktığını duyurmasını istiyoruz. ABD’nin Kudüs ile alakalı kararı, yeni bir siyasi devrenin başladığı anlamına geliyor. Barış süreci ise sonsuza kadar toprağa gömülmüştür” diye konuştu.

Filistin’in yanı sıra Arap ve Müslüman ülkelerin yöneticilerini de ABD yönetimini boykot etmeye çağıran Heniyye, şunları kaydetti: “Artık barış anlaşması veya barış süreci diye bir şey kalmadı. Filistin halkı, ABD kararı sonrası tarihi bir yol ayrımında. Araplar ve Müslümanlar, merkezinde Kudüs’ün olduğu bu yol ayrımından geçiyor. ABD’nin kararına karşı yarından itibaren yeni intifada başlatılmasını istiyoruz. Filistin bizim olduğu gibi Kudüs de bizimdir. İşgalci İsrail’in ise Filistin topraklarında meşruiyeti olamaz.” Heniyye ayrıca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kudüs için İslam İşbirliği Teşkilatı’nı olağanüstü toplantıya çağırmasını takdirle karşıladıklarının altını çizdi.

ERDOĞAN’DAN TEPKİ VE GİRİŞİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı iddiasına ilişkin, “Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisidir. Eğer böyle bir adım atılırsa bu diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile telefonda konuştu. İki lider, Kudüs konusundaki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulundu. Erdoğan İslam ülkelerini de toplantıya çağırdı.

ABD Başkanı Trump’ın İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ü tanıma kararına bir tepki de Başbakan Binali Yıldırım’dan geldi. Yıldırım,” Kudüs’ün statüsüyle oynamak pimi çekilmiş bomba gibi olur, büyük bir felakete sürükler. Neresinden bakarsak bakalım vahimdir” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’de ABD’yi kınadı.

TORUNTAY: KUDÜS İSRAİL’İN BAŞKENTİ OLAMAZ

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklayan ABD’ye sert tepki gösterdi. Başkan Toruntay; “Kudüs; Müslümanların ilk kıblesi, Peygamberimizin Miraç’a çıktığı yer ve yeryüzünün ikinci mabedidir. Kudüs; kırmızı çizgimiz, hassasiyetimiz, emanetimiz, onurumuz, namusumuz, izzetimizdir. Kadim şehrimiz Kudüs üzerinden yürütülen bu provokasyona asla sessiz kalmayacağız. Aşkımızın başkenti olan Kudüs, Siyonistlerin başkenti olamaz. İslam dünyasının kutsal emaneti, üç dinin uyum içinde yaşadığı kadim şehrimiz Kudüs, yalnız ve kimsesiz değildir. Türkiye Cumhuriyeti,devleti ve milletiyle ilk kıblesini asla yalnız bırakmaz, Siyonizm’e teslim etmez. Dün Siyonistlere boyun eğmeyerek dik duran ülkemiz, bugün de bu dik duruşu sergileyecek, kendine umut bağlayan kardeşlerini asla yalnız bırakmayacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın alınan bu yanlış karar sonrası İslam ülkelerine yaptığı çağrıyı destekliyor ve atılacak her adımda devletimizin yanında, milletimizle omuz omuza olduğumuzun altını çizerek ifade etmek istiyorum. İlk kıblemiz ve yeryüzünün ikinci mabedi olan kadim şehrimiz Kudüs’ü, Siyonist İsrail’in başkenti yapılmasına asla ve kati surette göz yummayacağız” şeklinde konuştu.

 

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER