ankhaber

HAK-İŞ’TEN 28 ŞUBAT MESAJLARI

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, 28 Şubat 1997 “postmodern” darbesinin 21. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, HAK-İŞ’in Türkiye tarihindeki bütün askeri darbelere karşı çıktığını belirterek, “HAK-İŞ her zaman demokrasiden yana olmuştur” dedi. Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay da darbecileri kınadı ve HAK-İŞ olarak demokrasiden yana olduklarını ifade etti.

HAK-İŞ’TEN 28 ŞUBAT MESAJLARI
26 Şubat 2018 - 20:32 'de eklendi ve 78 kez görüntülendi.

 

 

 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN ve Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 28 Şubat Postmodern Darbesi’nin 21. Yıldönümü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada önemli değerlendirmelerde bulundu.

MAHMUT ARSLAN’IN MESAJI

“HAK-İŞ Konfederasyonu, öteden beri, 12 Eylül askeri darbesine, 28 Şubat ‘Postmodern’ darbesine ve 27 Nisan ‘e-bildirgesine’, siyasi parti kapatmalarına karşı çıkmış her koşulda demokrasiden yana taraf olmuştur. Son olarak 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı HAK-İŞ, bütün teşkilatı ile birlikte olayın anlaşıldığı ilk andan itibaren sokaklara çıkmış, tanklara; silahlara karşı göğsünü siper etmiş, bu uğurda şehit ve gaziler vermiştir.

HAK-İŞ olarak 43 yıllık onurlu tarihimizde olduğu gibi bugün de darbe, muhtıra ve başka kılıflara bürünmüş bütün antidemokratik müdahaleleri, operasyonları reddediyoruz.  28 Şubat 1997 “postmodern” darbesini, muhtıraları, operasyonları, bütün antidemokratik oluşumları ve bu tür yollara tevessül edenleri kınıyoruz.

28 Şubatta emek hareketinin önü kesilmiş, baskı ve korkularla, görevlendirmelerle, sivil ve demokratik refleksler zayıflatılmıştır. Sendikalar, 1990’larda 12 Eylül travmasını atlatmış, sivil ve demokratik reflekslere yeniden dönmüşken, 28 Şubat, sendikaların demokratikleşme, sivilleşme ve güçlü, sivil ve bağımsız kurumlar haline gelme çabalarını durdurarak yeniden geri çevirmeye çalışmıştır. 28 Şubat sürecinde, sendikalar içerisinde ciddi bir ayrım mekanizması kullanılarak kendi otoriter karakterine ve anti demokratik anlayışa itaatkar bir sendikal hareket yaratılmak istenmiştir. O dönem hükümeti yıkma görevi verilen medya örgütlerinden, iş dünyasına, meslek kuruluşlarından sendikalara kadar süreçte aktif olarak rol alan bütün kurum ve kişilerin rolleri ise yargı tarafından hala sorgulanmamıştır. Bu hukuki durum, 28 Şubat sürecinin bütün boyutlarıyla hesaplaşılmasının bir gereğidir.

28 Şubat “postmodern” darbesinin üzerinden uzun yıllar geçtikten sonra da olsa sorumluların yargılanması Türkiye demokrasi tarihi açısından önemli bir girişim olmuştur. Bu süreçle beraber 28 Şubat mağdurlarının mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Ancak HAK-İŞ olarak, 28 Şubat mağdurlarının bütün mağduriyetlerinin giderilmesini talep ediyoruz.

HAK-İŞ olarak, ekonomik kalkınma ve sosyal gelişmenin ancak özgürlükçü ve demokratik bir ortamda mümkün olabileceğini biliyoruz. Çünkü Türkiye’de demokrasinin askıya alındığı bütün süreçler çalışanların ve emekçilerin, yani toplumun büyük bir kesiminin zarar görmesine neden olmuştur. Türkiye’nin, demokrasisini her şart ve koşulda güçlendirerek ve içselleştirerek yoluna devam etmesini memnuniyetle görüyoruz.

Emekçiler olarak; siyasi istikrarsızlıklar ve ekonomik krizlerin yanı sıra terör belasından çok çektik; çok büyük kayıplar yaşadık. Terörle mücadele kapsamında sınır güvenliğimizi sağlamak amacıyla Afrin’de yürütülen ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı destekliyoruz.

HAK-İŞ olarak, Zeytin Dalı operasyonunun başarıyla sonuçlanmasını bekliyoruz. Operasyona katılan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tüm unsurlarının Allah yardımcısı olsun. Milletimizin duaları, Zeytin Dalı operasyonuna katılan evlatlarımızla ve terörizmle mücadele eden tüm güvenlik güçlerimizle beraberdir.”

MUSTAFA TORUNTAY’IN MESAJI

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, 28 Şubat 1997 ‘postmodern’ darbesinin 21. yıl dönümü olması sebebiyle yazılı bir açıklama yaptı. Başkan Toruntay açıklamasında; “Biz HAK-İŞ olarak; 12 Eylül darbesine, 28 Şubat postmodern darbesine, 27 Nisan e-muhturasına ve siyasi partilerin kapatılmasına tüm benliğimizle karşı çıkmış, her şart ve koşulda demokrasiden yana olduğumuzu her ortamda dile getirmiş bir konfederasyonuz. Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne zarar getirecek, milletimizin özgürlüklerini kısıtlayacak her türlü tutum ve davranışın karşısında dimdik durmuş; vatan, millet ve bayrak sevdamızı göğsümüzdeki iman ile birleştirip 15 Temmuz gecesi olduğu gibi tankın, tüfeğin, hainliğin karşına korkusuzca çıkmışızdır. Her türlü anti-demokratik eylem ve girişimi ülkemize yapılan hainlik olarak değerlendirmekte, bu tür girişimlerde bulunma düşüncesinde olanları da vatan haini olarak gördüğümüzü açık ve net bir şekilde ifade etmek istiyorum. 28 Şubat postmodern darbesinin bin yıl süreceğini söyleyenler ve bu yalana inananlar ülkemizi uçuruma sürüklemek istemiş, emperyalist güçlerin etkisiyle birtakım çalışmalara girişmiş, ancak kurdukları kumpasa kendileri düşmüştür. Geçmişinden aldığı güç ile daima ileriye doğru adım atan ülkemiz, her türlü güçlüklerin altından devletinin ve milletinin feraseti ile kolayca kalkmış, yoluna emin adımlarla devam etmiştir. Gazete manşetleri ile görevde bulunan hükümete tabir-i caizse ayar verme dönemi kapanmış, koyduğu hedeflere emin adımlarla yürüyen bir Türkiye ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandı.

28 Şubat sürecini tam olarak anlayıp, araştırdığımızda FETÖ Terör Örgütü’nün de o süreçte parmağı olduğunu söyleyerek açıklamasına devam eden Öz Taşıma-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay; “Geçmişe dönüp baktığımızda FETÖ Terör Örgütü’nün 28 Şubat sürecinde darbecilerle dirsek temasında olduğu açıkça görülmektedir. 15 Temmuz’da olduğu gibi milleti yok sayma çalışmaları ve fikri hürriyeti ortadan kaldırma çabaları 28 Şubat’ta da beyhude çıkmış; vesayetin, cuntaların, paralel yapıların olmadığı, özgürlüklerin ve milli iradenin hakimiyetinde bir Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza dek var olacağı net bir şekilde gösterilmiştir” dedi.

Biz emekçiler, darbe süreçlerini en derinden hisseden kesimlerin başında geliyoruz diyerek sözlerini sürdüren Başkan Toruntay; “Biz emekçiler; baskılara, zulümlere maruz kalmış, ancak her ne olursa olsun devletimizin, milletimizin, bayrağımızın yanında yer almışızdır. Günümüze baktığımızda da ülkemiz yine bir tehdidi ortadan kaldırmak için Afrin’de Zeytin Dalı Harekatı’nı gerçekleştirmekte ve tüm dünyaya gücünü bir kez daha göstermektedir. Dün olduğu gibi bugün de devletimizin yanında, bir ve beraberiz. Bu vesileyle bir kez daha, Zeytin Dalı Harekatı’nı tüm kalbimizle desteklediğimizi altını çizerek ifade etmek istiyorum. Bu haklı davada görev yapan Kahraman Mehmetçiklerimize, şanlı ordumuza da yüce Rabbim güç, kuvvet versin, yardımcıları olsun. Dualarımız ve tüm benliğimizle kahramanlarımızın yanındayız” ifadelerine yer verdi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER