ankhaber

HİZMET-İŞ’İN 40. YIL GURURU

Hizmet-İş Sendikası 40. Yıl dönümünü bir dizi etkinlikle kutluyor. 40. Kuruluş Yıl dönümü etkinlikleri ve Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı önceki gün Ankara’da yapıldı.

HİZMET-İŞ’İN 40. YIL GURURU
24 Ocak 2018 - 21:34 'de eklendi ve 123 kez görüntülendi.

 

 

 

HAK-İŞ’e bağlı Hizmet-İş Sendikası 40. Yıldönümünü bir dizi etkinlikle kutluyor. 40. Kuruluş Yıldönümü etkinlikleri ve Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı önceki gün Ankara’da yapıldı. Bu kapsamda 24 Ocak 2018 çarşamba günü de (dün) Gala Yemeği vardı.

Yine kutlamalar kapsamında Hizmet-İş Sendikası Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı, 23 Ocak 2018’de gerçekleştirildi.

Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı, Genel Başkan Mahmut Arslan başkanlığında Kurucu ve Onursal Genel Başkan Hüseyin Tanrıverdi, Hizmet-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Keskin, Halil Özdemir ve Celal Yıldız, Genel Sekreter Ali Rıza Yılmaz, Genel Merkez Denetim ve Disiplin Kurulu üyeleri, Şube ve İl Başkanları ve Yönetimai Kurulu, Bölge Başkanları, Genel Başkan Danışmanları, Genel Sekreter Yardımcıları, Eski Şube Başkanları ve Eski Yöneticiler, Komitelerin Genel Merkez, Şube ve İl Başkanları ile Genel Merkez Uzmanlarının katılımıyla yapıldı.

ARSLAN: “MÜCADELEMİZİN TEMELİNDE SAMİMİYET VAR”

Genel Başkanımız Mahmut Arslan, toplantının açılış konuşmasında HİZMET-İŞ’in başarısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HİZMET-İŞ Sendikası en büyük sendika olma başarısının ardında samimiyet, kararlılık ve inancın bulunduğunu ifade eden Arslan, “Biz bugün samimiyetin 40. yılındayız. 1979’da Adıyaman’da atılan tohum bugün en büyük olmayı getirmiştir. Rabbimize hamdolsun. Bizi yeni başarılar için daha da güçlü kıldı. Bu başarımızın arkasında Rabbimizin lütfu, samimiyetimiz ve üyelerimizin inancı vardır” dedi.

“ZİRVE’YE HEDEFLERLE ULAŞTIK”

HİZMET-İŞ’in başarısının tesadüf olmadığını ifade eden Arslan, başarıya hedeflerle ulaşıldığı söyledi.

Arslan, şöyle konuştu: “2003 yılında 9. Olağan genel kurulumuzu yaparken temamız “HİZMET SENDİKACILIĞINDA ÇEYREK YÜZYIL”dı. Çeyrek yüzyılın muhasebesini yaparak geleceğe odaklandık. 2007’de gerçekleştirdiğimiz 10. Genel Kurul temamız, “GELECEĞİMİZ HAYALLERİMİZ KADARDIR” şeklindeydi. Geleceğimiz için hayaller kurduk. Hayallerimizin gerçek olacağının öğrendik. 2011’deki 11. Genel Kurulumuzda “ÖRGÜTLENME… ZİRVE… YAPABİLİRİZ!” dedik, hedef gösterdik. Cenab-ı Allah, bu niyet ve samimiyetle yola çıktığımızı bildiği için işkolumuzun zirvesine çıkmayı nasip etti. 2004’te “HAKKIN BİZE EMANET”, “SENİ SENDİKA KORUR” temasıyla taşeron örgütlenmesini başlattık. Sonra yeni bir hedef koymamız gerekiyordu. 2015’te 12. Genel Kurulumuzda “ERDEMLİ BİR SENDİKAL İNŞÂ İÇİN… İŞKOLU ZİRVESİNDEN TÜRKİYE ZİRVESİNE…” hedefini koyduk. O gün en büyük sendika ile aramızda 50 bin fark vardı. 2017 Temmuz’unda bu rakamı yakalayarak aşmayı başardık. Eylül 2017’de Van’da yaptığımız Başkan Kurulu toplantımızda şube ve il başkanlarımızdan üye sayımızı 250 bine çıkarılması için yoğun çalışmalarını rica etmiştik. Bu hedefi de gerçekleştirmek üzereyiz.”

“ÜYE SAYIMIZI SON 5 YILDA 5 KAT ARTIRDIK”

2013 yılında 6356 sayılı yasadan sonra sendikaların gerçek üye rakamlarının yayımlanmaya başlandığını hatırlatan Arslan şu bilgileri paylaştı: “2013 Ocak’ta üye sayımız 51.070, Temmuz’da 53.145 oldu. 2014 Ocak’ta 57.900, Temmuz’da 83.076; 2015 Ocak’ta 101.378, Temmuz’da 139.553; 2016 Ocak’ta 162.150, Temmuz’da 164.259; 2017 Ocak’ta 86.750, Temmuz’da 206.592 oldu. 2018 Ocak ayında inşallah 250 bin rakamını yakalayacağız. 5. yılımızda üye sayımızı 5 kat artırarak buralara geldik. Yaş günümüzü geleceğin yeniden şekillendiği, yeni hedeflerin belirlendiği tarihi bir gün olarak görüyoruz.”

ARSLAN, TEŞKİLAT MENSUPLARINA TEŞEKKÜR ETTİ

Teşkilat mensuplarımızı başarının mimarı olarak nitelendiren Arslan, tüm HİZMET-İŞ teşkilatına teşekkür etti.

Arslan, “Sendikal mücadeleyi sayısal büyüklüğe göre değerlendirmiyoruz. Kurumsal olarak büyüklüğümüz, davamıza olan katkımız ölçüsünde bir anlam ifade ediyor. Aynı zamanda bir sorumluluk da taşıyoruz. Kardeşlerimizin emanetine sahip çıkıyoruz. Bizim tek bir ölçümüz var. Mutlak ve değişmez referansımız Kur’an ışığında bu yolda yürüyeceğiz. Bizi farklı kılan, emanetin sorumluluğunda olmaktır. Allah bizi zalimlere karşı yenilgiyle muhatap etmedi. Allah bize yoldan çıkaracak başarılar ihsan etmesin. Başarımızı daim kılacak, davaya sahip çıkacak başarılar ihsan etsin” dedi.

“Zirveye çıkmak çok zor ve meşakkatli bir iştir, ama zirvede kalmak daha meşakkatlidir” şeklinde konuşan Arslan, “Zirvede olduğumuz için şımarmayacağız. Daha mütevazi olacağız” dedi.

“TAŞERON SORUNUN ÇÖZÜMÜ TÜRKİYE’NİN BAŞARISIDIR”

Konuşmasında taşeron sorununun çözümüne de değinen Arslan, şunları ifade etti: “Sayın Cumhurbaşkanımız ve ilgili mercilere taşeronda çözüm olarak işçi statüsünde bir kadro istediğimizi birince elden ilettik. Bunu hep gündemde tuttuk. Kararlılığımızı sürdürdük. Düzenleme öncesinde de bizi test ettiler provokatif haberlerle. Ama biz kararlı e soğukkanlı bir duruş gösterdik. Gelişen Türkiye’de artık kamu hizmetleri taşeron eliyle yapılmasın dedik. IMF ve Dünya Bankası bize yıllarca özelleştirme ve taşeronlaştırmayı dayattı. IMF’yi nasıl kovduysak, taşeron düzenlemesi de Dünya Bankası’na karşı bir meydan okumadır. Bundan sonra da taşeron sistemi olmayacak. Bundan sonra da işe girenler kamu işçisi olacak. Bu büyük bir başarıdır; bu sadece bizim değil Türkiye’nin başarısıdır.”

“15 TEMMUZ’DA BEDEL ÖDEYEREK BUGÜNLERE GELDİK”

HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikanın 15 Temmuz darbe ve işgal girişimini unutturmamak için karar aldığını ve bu kararı tüm toplantılarda uyguladıklarını hatırlatan Genel Başkan Arslan, “hem HAK-İŞ hem de HİZMET-İŞ Sendikası olarak 15 Temmuz’daki süreci çok iyi yönettiklerini ifade etti.

Arslan, “15 Temmuz’la ilgili söyleyecek sözü olanların başında HAK-İŞ ve HİZMET-İŞ Sendikamız gelmektedir. Daha önceki bütün antidemokratik girişimler karşısında yaptığımız gibi 15 Temmuz’da da ülkemize ve birliğimize sahip çıkma kararlılığını gösterdik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısından önce üyelerimizi meydanlara çıkmaya davet ettik. HAK-İŞ’ten 5 arkadaşımız şehit oldu. Bunlardan biri HİZMET-İŞ üyesi Celalettin İBİŞ idi. En çok gaziye sahip olan sendikayız. Şimdi, o gün kaçan birileri bugün hava atıyor. Oysa teşkilatımız ve arkadaşlarımızın ülkesine nasıl sahip çıktıklarını hep beraber gördük” şeklinde konuştu.

“ZEYTİNDALI HAREKÂTININ BAŞARILI GEÇMESİNİ İSTİYORUZ”

Türkiye’ye yönelik operasyonların bitmediğini, aksine daha da arttığını belirten Arslan, bir takım güçlerin yeni oyunlar peşinde olduğunun akıldan çıkarılmaması gerektiğini söyledi.

Arslan, Ordumuzun Afrin’de sürdürdüğü harekâtı, oradaki hainlerin yok edilmesi açısından önemli bulduklarını ve harekâtı desteklediklerini ifade etti.

40 YIL ANISINA “HİZMET-İŞ” LOGOLU MADALYON HEDİYE EDİLDİ

Genel Bakan Arslan’ın konuşmasından sonra şube, İl ve Bölge Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ile Komitelerin Şube ve İl Başkanlarına 40. Yıl anısına, üzerinde HİZMET-İŞ ve 40. 40. Yıl logosu bulunan 925 ayar gümüş madalyon hediye edildi.

Programın öğleden sonraki bölümü eş zamanlı üç toplantıyla devam etti. Şube ve İl Başkanları toplantısı, Şube ve İl Yönetim Kurulları Toplantısı ve Komite Başkanları toplantısı yapıldı. Toplantılara Genel Başkan Mahmut Arslan da katılarak bir konuşma yaptı. Arslan, konuşmalarında HİZMET-İŞ’in ilke, değer ve hedeflerini anlattı.

Şube ve İl Başkanları toplantısı, Şube ve İl Yönetim Kurulları Toplantısı ve Komite Başkanları toplantılarında Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Merve Özaydın ve Eğitim Danışmanı Rahmi Aladağ, “Liderlik Sürecinde İletişim Teknikleri” sunumu yaptılar.

GENEL BAŞKAN VEKİLİ ÖZ

Genel Başkan Vekili Av. Hüseyin Öz, eş zamanlı olarak gerçekleştirilen Şube ve İl Başkanları toplantısında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince taşeron işçilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının kadrolarına ve yerel yönetim kuruluşlarının şirketlerinin sürekli işçi pozisyonlarına geçirilmelerine ilişkin süreçle ilgili sunum yaptı.

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Uygulamalarını değerlendiren Öz, şube ve il başkanlarının sorularını cevaplandırdı.

SENDİKA BAŞKANLARINDAN GENEL BAŞKANIMIZ ARSLAN’A TEŞEKKÜR

Şube ve İl Başkanları toplantısında Öz Büro-İş Genel Başkanı Abdülbaki Gülbaba, Öz Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Sert, Öz İnşaat-İş Genel Başkanı Zekeriya Koca ve Öz Maden-İş Genel Başkanı Fahrettin Kütükçü de bir konuşma yaparak, sendikalarının örgütlenmesine verdiği destekten dolayı Genel Başkan Mahmut Arslan ile şube ve il başkanlarımıza teşekkür ettiler.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER