ankhaber

KILIÇDAROĞLU İLE DEVAM

CHP 36. Olağan Kurultayda genel başkanlık seçimi  için kullanılan oyların sayımı sonunda Kemal Kılıçdaroğlu yeniden CHP Genel Başkanı seçildi. Kemal Kılıçdaroğlu 790 oy alırken, Muharrem İnce 447 oyda kaldı.

KILIÇDAROĞLU İLE DEVAM
04 Şubat 2018 - 1:57 'de eklendi ve 76 kez görüntülendi.

 

 

 

 

ANKARA- CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda, partiyi 2019’daki ya da erkene alınacak muhtemel seçimlerde mücadele edecek genel başkan seçimi yapıldı.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: 790, MUHARREM İNCE: 447

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda genel başkanlık seçimi tamamlandı. Kullanılan oyların sayımı sonunda Kemal Kılıçdaroğlu 790 oy ile yeniden CHP Genel Başkanı oldu. Muharrem İnce 447 oyda kaldı.

Sonucun ilan edilmesinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kürsüye gelerek teşekkür konmuşması yaptı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Üstlendiğim görev sıradan bir görev değildir. Çok önemlidir. 7 şehidimiz var. Hepimiz çok üzüntülüyüz. Zorlu ve onurlu bir göreve seçtiğiniz için teşekkür ediyorum. Aynı paralelde oy kullanmayan arkadaşlarımın başımın üstünde yeri var. 80 milyonu kazanmak yüreğine girmek bizim görevimizdir. Bu zorlu görevi CHP genel başkanlarına yakışır şekilde sürdüreceğim.”

MÜKERRER İMZA POLEMİĞİ YAŞANDI

CHP Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun rakibi olan Muharrem İnce’nin adaylığı için 49 mükkerrer imza kullanıldığı iddia edildi. Kılıçdaroğlu mükerrer imzaların İnce’ye yazılmasını önerdi. Muharrem İnce ise bu iddialara çok sert çıktı, “Genel Merkez benden korkuyor” dedi.

Divan Kurulu tarafından İnce’nin oyları yeniden sayıldı. Bunun üzerine İnce’nin resmen aday olamayacağı iddiaları nedeniyle uzun süre tartışma yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun devreye girmesi sonrasında Muharrem İnce’nin resmen aday olduğu belirtildi.

Muharrem İnce ise konuyla ilgili “Bunlar Ali Cengiz oyunları. Ben kimsenin lütfunu istemiyorum. Örgütümün imzasını istiyorum” dedi. İnce sözlerini şöyle sürdürdü “Bana imza verenler gönüllü imza verenler. Baskıyla imza atanlar varsa bu genel merkezin baskısıyla imza verenlerdir. Benim seçimi alacağımı görüp algı operasyonu yapmak istiyorlar.

700 civarında oyla genel başkan olacağım. Buna inanıyorum, salonda inanıyor. Yarın seçilemeyecekler” diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU’NUN KONUŞMASI

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda İzmir Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu ile Yalova Milletvekili Muharrem İnce genel başkan adaylığı için yeterli imzayı toplayarak yarıştı.

Genel başkanlığa aday olacaklarını açıklayan eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal, eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile eski Ümraniye İlçe Başkanı Alparslan Çabuk ise gerekli sayıdaki imzayı toplayamadığı için yarış dışı kaldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kurultay’da yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve iktidarı hedef aldı.

İki değerli yoldaşının aralarında bulunamadığını ifade eden  Kılıçdaroğlu, bunlardan birinin eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal olduğunu  anımsattı. Kılıçdaroğlu, tedavisi devam eden Baykal’a şifa diledi. Kılıçdaroğlu,  bütün dualarının Baykal için olduğunu ifade ederek, Baykal’ın kısa sürede  sağlığına kavuşarak CHP’nin içindeki onurlu duruşunu, kimliğini sürdüreceğini  söyledi.

Kılıçdaroğlu, aralarında bulunamayan diğer bir isminin CHP İstanbul  Milletvekili Enis Berberoğlu olduğuna dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’un,  hak, hukuk ve adaletin olmadığı bir ülkede, hiçbir somut gerekçe gösterilmeden,  talimat üzerine cezaevinde siyasal esir olarak tutulduğunu savundu. Kılıçdaroğlu,  “Bu nedenle Berberoğlu’na, 36. Kurultayımızdan bütün kurultay üyelerinin ve  katılımcıların, yol arkadaşlarının selamını, sevgi ve dostluğunu gönderiyorum. ”  dedi.

Berberoğlu’nun tutuklanma gerekçesinin hiçbir belgeye dayanmadığını  öne süren Kılıçdaroğlu, Berberoğlu’nun, MİT tırlarıyla ilgili bilgi, belgeyi Can  Dündar’a verdiği için gözaltına alındığını, hapse mahkum edildiğini, iyi hal  dolayısıyla 25 yıla mahkum edildiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, üst mahkeme kararı  bozmasına rağmen Berberoğlu’nun halen içeride olduğunu ifade ederek şöyle  konuştu:

“Hiç kimse şu gerçeği unutmasın. MİT tırlarıyla ilgili tutanağı tutan  hakim, polis, jandarma komutanı FETÖ terör örgütü üyesi olmaktan hapisteler. Şu  soruyu 80 milyonun önünde yargı camiasına soruyorum; terör örgütlerinin tuttuğu  tutanaktan, terör örgütlerinin bildiği bir sır nasıl oluyor da devlet sırrı  oluyor? Terör örgütlerine devleti teslim edeceksiniz sonra bunun intikamı için  CHP’ye gözdağı vermek için Berberoğlu’nu hapise atacaksın. Buradan açık ve net  söylüyorum; istediğiniz kadar baskı kurun, üzerimize gelin, biz bildiğimiz yoldan  asla dönmeyeceğiz. Çünkü biz Kuvayımilliyeciyiz.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bugün itibarıyla Türkiye’nin 5 temel sorunla karşı karşıya olduğunu iddia etti. “Ve sonuç” dedikten sonra, “Bu kurultayda binler bir aradayız. Milyonlar TV’de bizi izliyor. Kurultaydan sonra hepiniz Anadolu’ya dağılacaksınız. Size çok büyük görevler düşüyor” diyerek şunları söyledi:

1- Bu ülkenin huzura ihtiyacı var, her yerde savunacaksınız.

2- Bu ülkenin adalete ihtiyacı var, her yerde savunacaksınız.

3- Demokrasiyi her yerde savunacaksınız.

4- Bu ülkenin darbe hukukundan ayrılmış toplumsal uzlaşmaya dayalı yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Bunu her arkadaşım ezberleyecek. Her yerde her ortamda savunacağız.

5- Kimseyi ötekileştirmeden huzuru, adaleti ve demokrasiyi, yeni bir anayasa ihtiyacını her yerde seslendireceksiniz.

6- ‘Ben değil biz ne olacağız’ diyenlerle birlikte mazlumun ve mağdurun yanında olacağız. Aylardır hapiste yatan gazeteciler var…

Bu 6 temel görevi yerine getirdiğimiz zaman göreceksiniz ki; tek adam rejimi yıkılacak, parlamenter demokrasi kurulacak ve Cumhurbaşkanı tarafsız olacak.

Şimdi duvarı yıkma zamanı. Şimdi bu çarkı değiştirme zamanı. Şimdi cebini dolduranlardan kurtulma zamanı. Türkiye’nin başına terör örgütlerini bela edenlerden kurtulma zamanı. Şimdi adalet, demokrasi zamanı, düşünme zamanı. Sokakta caddede selamlaşma zamanı. Onların ördükleri duvarları yıkma zamanı. Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe olma zamanı. Tek adam rejimine karşı çıkma zamanı. Şimdi bayrağı ve Türkiye’ye sahip çıkma zamanı. Kahraman orduya ve Mehmetçiğe karşı çıkma zamanı. Şimdi kucaklaşma beraber olma zamanı. Şimdi kadın erkek eşitliğini sağlama zamanı. Şimdi hak hukuk ve adalet zamanı.”

Kılıçdaroğlu, iktidarın dış politikasını da eleştirdi ve Suriye rejimi ile hemen ilişki kurulmasını istedi.

Kılıçdaroğlu, konuşmasının sonunda  Atatürk, İsmet İnönü, Bülent  Ecevit, hayatını kaybeden bütün partililer ve Afrin başta olmak üzere aziz  topraklar için şehit düşen tüm kahramanlar, Mustafa Kemal’in Mehmetçikleri için  salonda bulunanları saygı duruşuna davet etti.

MUHARREM İNCE’NİN KONUŞMASI

Kürsüye “vur vur inlesin, genel merkez dinlesin” sloganıyla çıkan diğer genel başkan adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise, “İki ayrı yol iki ayrı ihtimal var. Ya kazanacağız, ya kaybedeceğiz…” diye başladığı konuşmasında özetle şunları dile getirdi:

“CHP’nin çok değerli gönüldaşları, geleceğimiz elimizden alınıyor, cumhuriyetimiz yıkılıyor, umutlarımızı söndürmek istiyorlar, yaşama sevincimizi yok etmek istiyorlar.  Karşımızdaki bir siyasi parti değil, ülkeyi yağmalamak için bir araya gelmiş bir yapı. Cumhuriyeti kuran parti, cumhuriyeti kurtaracaktır… CHP’de de tuzu kurular var. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy (belediyeler) onları aldı mı yetiyor. Erzurum, Şanlıurfa onu ilgilendirmiyor. Sığınmışlar 3, 5 belediyeye. Onların oldu mu yetiyor. Ben memnun değilim. Onun için itaat etmiyorum. Bu partide bir itaat edenler bir de memnun olmayıp itiraz edenler var. Ben itiraz ediyorum… Ben 1999’da CHP baraja takıldığında sabaha kadar ağlayan il başkanıyım. Ve Türkiye’nin en genç il başkanıyım o zaman. Yalova’nın ikinci belediye seçimlerinde 48 saat nasıl beklediysem, partinin başında da öyle bekleyeceğim sabaha kadar. Yüzde 26’ya razı değilim. Konak, Karşıyaka, Beşiktaş, Bakırköy yetmez. Kastamonu bizim olacak. Nevşehir, Urfa bizim olacak. Konya’dan bir milletvekiline razı değilim. Bunu devrimciliğimizle başaracağız. :u akşam beni genel başkan seçerseniz, seçeceğinize inanıyorum, 45 gün içinde olağanüstü tüzük kurultayını toplayacağız. Bu imza rezaletine son vereceğiz. Utanıyorum bu imza rezaletinden. İki; toplu imza törenleri olmayacak. Kurultay öncesinde, benim genel başkanlığımda il başkanlarına genel başkanlara destek açıklaması yasak olacak. Özgüveni yüksek bir genel başkan olarak; il başkanları kale komutanıdır, niye zorla imza alırsın. Benim dönemimde yasak olacak… Partide hesap sorma, itiraz kültürünü yerleştireceğiz. CHP’nin 2019’da bir cumhurbaşkanı adayı olacak. 2014’te ben bu partide grup başkanvekili idim. 3 kişiden biriydim. Odam sayın genel başkanın yanındaydı. Sayın genel başkanım, değerli abimiz anket yaptırdı. Ankette de Yılmaz Büyükerşen’in adı çıktı. 130 milletvekilinden hiçbirisi 60 PM üyesinden hiçbirisi 81 il başkanından hiçbirisi Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ismini yazmadı. Zaten ismini yazamadılar.

Derken cumhurbaşkanı adayı belli oldu dediler. Ekmeleddin İhsanoğlu… Bugün beni genel başkan yapın 45 günde iç tüzüğü değiştireceğim. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayını bir milyon 200 bin üye seçecek. O kadar.

Genel başkan seçilirsem 45 gün sonra tüzüğü değiştireceğim. İki seçimde partiyi birinci yapamayan Genel Başkan istifa etsin. Tüzüğe yazacağız. İstifa edecek ve kurultayda aday olmayacak. Tüzükte genel başkanını nasıl geldiği belli nasıl gideceği belli değil. Emin olun yarın ben de öyle olurum. Tüzüğe yazın bunu korkmayın.

Dünya siyaset tarihine bakmadan, Türkiye’nin son 60-70 yılına bakmadan bugünkü kurultayı değerlendiremeyiz. Adnan Menderes ilk seçiminde başbakan. Demirel ilk seçiminde başbakan olur. Ecevit ilk seçimine girer birinci parti olur. Yıl 1983; Özal ilk seçiminde başbakan olur. 2002 Erdoğan ilk seçiminde başbakan olur. Çipras, Macron ilk seçiminde başkan oldu. İlk seçimde ya yaptı ya yaptı, bir daha olmuyor, olmayacak. Aynı şeyleri yapıp başka bir sonuç bekleme. 8 kere denedin olmadı.”

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER