ankhaber

BURSA’DA EBRU ZAMANI…

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği yine başarılı bir etkinliğe imza attı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla yürütülen ve geleneksel bir hal alan “Kültür Sanat Buluşmaları” etkinliklerinden biri de Bursa’da gerçekleştirildi. Ebru ve hat sanatçıları ile bazı gazete ve televizyonların kültür sanat editörleri ve muhabirlerinin katıldığı etkinliğin konuğu, dünyaca ünlü hat ve ebru sanatçısı Fuat Başar idi.

BURSA’DA EBRU ZAMANI…
05 Mart 2018 - 14:31 'de eklendi ve 82 kez görüntülendi.

Kültür Sanat Muhabirleri Derneği (KSMD) yine başarılı bir etkinliğe imza attı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla yürütülen ve geleneksel bir hal alan “Kültür Sanat Buluşmaları” etkinliklerinden biri de Bursa’da gerçekleştirildi.

Ebru ve hat sanatçıları ile bazı gazete ve televizyonların kültür sanat editörleri ve muhabirlerinin katıldığı etkinliğin konuğu, dünyaca ünlü hat ve ebru sanatçısı Fuat Başar idi.

İBRAHİM GÖKDEMİR’İN KONUŞMASI

Etkinliğin açılışında konuşan KSMD Başkanı İbrahim Gökdemir, kültür-sanat alanındaki milli ve yerli duruşa katkı sunmaya çalıştıklarını belirterek, “Kültür Sanat Buluşmaları”nın bu bakımdan önemli olduğunu kaydetti.

Gökdemir, programda katkıları bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığına ve programa ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

FUAT BAŞAR’IN SÖZLERİ

Başar, 42 yıllık sanat hayatında edindiği tecrübeyi paylaştı, soruları cevaplandırdı.

Fuat Başar, Kültür ve Turizm Bakanlığının son yıllarda yaptığı çalışmalarla hat ve ebru sanatına büyük destek verdiğini anlatarak “Bu çalışmalar şunu gösteriyor ki halk tabanında ve devlet üst çatısında özümüze dönüşün hasreti artık son raddeye geldi ve kendimize dönmeye başladık” diye konuştu.

Batı sanatlarının taklit edilmesinin yanlış olduğunu aktaran Başar, şunları söyledi:

“Biz şimdiye kadar hep Batı sanatını tanıdık, onların ilmini aldık. Cumhurbaşkanımızın dediği gibi onların papağanlığına soyunmuştuk. Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı döneminden bu yana sanatımıza ve kültürümüze verdiği desteklerle çok şükür artık canlandık. Biz son 2 asırdır kendi gölgemizi kaybettik. Bize ait ne varsa hepsini hor gördük, talan ettiler göz yumduk, parayla sattık. Biz 2 asırlık kafadan artık sıyrıldık. Kendi ayaklarımızın üstünde durup, dünyaya kendi gölgemizi saracağız. Bizimkisi sadece bir sanat değil, arkasında dünyalar yatıyor. Çok güzel felsefi temeller, inançlar, kültürel temeller, tarih var ki bir sanattan yüzlerce doktora konusu çıkar.”

Programa AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ve Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik de katıldı.

 

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER