ankhaber

Hacı Yiğid, Kitap Fuarı’nda

Ankara Kitap Fuarın’da stant açan yayın evleri arasında YADE ve Türk Yurdu yayın evleri de bulunuyor. Son kitabı “Al Bağrına Yaslanayım” YADE yayınları arasında yayımlanan halk şairi Hacı Yiğid de 12. Ankara Kitap Fuarı’nda yerini aldı.

Hacı Yiğid, Kitap Fuarı’nda
17 Şubat 2018 - 17:01 'de eklendi ve 122 kez görüntülendi.

 

 

 

 

Dursun ERKILIÇ

 

Eylül Fuarcılık tarafından Milli Eğitim Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ve Avrasya Yazarlar Birliği iş birliğiyle gerçekleştirilen 12. Ankara Kitap Fuarı ATO Congresium’da kitapseverlerle buluştu. Fuar, 25 Şubat’a kadar 10.00-20.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, açılışta yaptığı konuşmada, Fuarın onur yazarı Atilla Dorsay’ı ve fuara katkı verenleri tebrik etti.

YAYINEVLERİ VE ETKİNLİKLER

ATO Congresium’daki Fuara 300’ü aşkın yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılıyor. Fuarda 10 gün boyunca söyleşi, panel, şiir dinletileri ve çocuk aktivitelerinin de olduğu binden fazla etkinlik organize edilecek.

Kitap Fuarın’da stant açan yayın evleri arasında YADE ve Türk Yurdu yayın evleri de bulunuyor. Son kitabı “Al Bağrına Yaslanayım” YADE yayınları arasında yayımlanan halk şairi Hacı Yiğid de 12. Ankara Kitap Fuarı’nda yerini aldı.

Kültür-sanat faaliyetlerine ve edebiyat çalışmalarına desteğiyle bilinen Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek’in önsözünü yazdığı kitapta bendenizin de kitap ve yazarına dair değerlendirmem bulunuyor.

Kitap Fuarında ziyaret ettiğim Hacı Yiğid, “Al BağrınaYaslanayım” isimli kitabını bendenize imzaladı. Teşekkür ediyor devamını diliyorum.

HACI YİĞİD KİMDİR?

1961 yılında Yozgat’ın/Sorgun ilçesi Kapaklı köyünde doğan ve ilk, orta, lise öğrenimini Sorgun’da tamamlayan Hacı Yiğid, vatani görevinin ardından bir süre öğretmenlik yaptı. Daha sonra Sorgun Belediyesinde işe başladı. Şiirle lise yıllarında tanıştı. Okul yıllarında ve yapılan diğer yarışmalarda çeşitli dereceler aldı. Halk şiiri geleneğine bağlı kalarak çalışmalarını sürdürmekle birlikte, şiirlerinin temasını sevda, vatan ve millet sevgisi oluşturdu.

Hacı Yiğid, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü Halk Kültürü Bilgi ve Belge Merkezi’nde “halk şairi” olarak kayıtlıdır. Şiirlerinde Sancaki mahlasını kullanmaktadır.

Sorgun Yazarlar Âşıklar Şairler Kültür ve Araştırma Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Kapaklı Köyü Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Hacı Yiğid, hâlen Sorgun Belediyesinde görev yapmakta olup; evli ve iki çocuk babasıdır.

Hacı Yiğid’in Eserleri:

“Dalgalan Al Bayrağım” (Şiir-1983), “Ağla Çınarım Ağla” (Antoloji-1993), “Islak Damlalar” (Şiir-2002), “Terennüm” (Şiir-2005), “Yanan Arzular” (Şiir-2008)“Mürebbi” (Şiir-2013),“Döndüren Sensin” (Müzik-2014) (Söz: Hacı Yiğid, Müzik: ErsinKayışlı, Seslendiren: Mustafa Açıkgöz), “Yâr Seni” (Şiir-2015), “Al Bağrına Yaslanayım” (Şiir-2017)

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER