ankhaber

HAK-İŞ’İN HAKLI GURURU

Hak-İş 6. Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın ödül töreni Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un da katılımıyla gerçekleştirildi.

HAK-İŞ’İN HAKLI GURURU
20 Aralık 2017 - 21:06 'de eklendi ve 161 kez görüntülendi.

 

 

Dursun ERKILIÇ

 

Hak-İş, bir büyük başarıya daha imza atarak, 6. Uluslararası Kısa Film Yarışması’nı da başarıyla tamamladı.

Ödül töreni, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleştirildi. Kurtulmuş, törende yaptığı konuşmada, yarışmanın gelenekselleşmeye başladığını belirtti.

“Yarışmanın hem katılımın çokluğu bakımından hem de uluslararası katılım bakımından değerlendirildiğinde önümüzdeki yıllarda çok önemli bir uluslararası yarışma niteliği taşıması kuvvetle muhtemeldir” diyen Bakan Kurtulmuş, “Biz de Kültür Bakanlığı olarak üzerimize düşen ne sorumluluk varsa hangi desteği size vermemiz gerekiyorsa bu desteği vereceğimizi peşinen ifade etmek isterim” dedi.

Kurtulmuş, yarışmaya katılan film sayısının 5 bin 404 olduğunu ve bunun azımsanamayacağını kaydeder şöyle devam etti:

“Son yıllarda Türkiye’de de sinemanın gelişmekte olduğunu görüyoruz. Bundan da memnuniyet duyuyoruz. Bakanlık olarak sinema filmlerimize destek olmaya gayret ediyoruz. Bu yıl, yıl daha bitmeden 145 tane film üretilmiş Türkiye’de. 2002 yılında bunun sayısı 33 ya da 34’tü. Yani ufak desteklerle 33, 34 filmden 145 film üretebilir bir Türkiye haline geldik.”

Türk filmlerinden ‘Buğday’ın Japonya’dan ödül aldığını, ‘Ayla’nın Oscar adaylığıyla ilgili bir süreç yaşadığını hatırlatan Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin kültürel değerlerinin zenginliğine dikkat çekti.

HAK-İŞ GENEL BAŞKANI MAHMUT ARSLAN

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ise, konuşmasında, 2012’de nasıl yola çıktıklarını anlatırken, ‘emeğe saygı’ teması ve ‘kısa film uzun iş’ sloganıyla işe koyulduklarını söyledi.

Kısa Film Yarışmasını bu yıl uluslararası alanda büyük bir başarıyla gerçekleştirdiklerini ifade eden Mahmut Arslan, 124 ülkeden 5 bin 404 film ile dünyanın dört bir tarafından başvuruda bulunulduğunu dile getirerek herkese teşekkür etti.

Arslan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Kısa film yarışmamızla Hak-İş olarak emeği sanatla buluşturuyoruz. Sanatın emekle buluşması, emeğin taçlanması demektir. Çünkü sanatın emek, emeğin sanat olduğuna inanıyoruz. Tüm emekçilerin de bu anlamda sanata değer katan sanat işçileri olduğuna inanıyoruz. Biz, sanatı değer kabul eden ve bu değeri bütün coğrafyasında sergileyen bir kültür ve medeniyetin çocuklarıyız.”

Arslan, sinema ve dizi sektörü ile diğer kültür-sanat alanında çalışan emekçilerin sorunlarını bildiklerini ve bu sorunların çözümü konusunda her türlü girişime hazır olduklarını vurguladı. Sanatçılara çağrıda bulanan Arslan, “Toplumsal sorunlara kamuoyunda farkındalık oluşturması için ayna tutan sanatçılarımızı, kendi sorunlarının çözümü için sendikalara, örgütlenmeye, Hak-İş’e davet ediyoruz. Gelin birlikte sanat ve sanatçı için mücadele edelim” diye konuştu.

AÇILIŞ KONUŞMASI MUSTAFA TORUNTAY’DAN

Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı ve Hak-İş 6’ıncı Uluslararası Kısa Film Yarışması Direktörü Mustafa Toruntay, programın açılış konuşması için geldiği kürsüde yarışma hakkında bilgiler verdi. Toruntay, 6 yıl içinde yaşanan başarıları anlattı.

Toruntay, “Amacımız, sinema dünyasında emek temalı nitelikli çalışmaların, kamuoyuna duyurulmasını sağlamaktı ve bugün bunu büyük bir başarıyla gerçekleştirdik” diye konuştu.

KOMİTE BAŞKANI BİRSEN ÇİÇEK ODABAŞI

Hak-İş Kültür Sanat Komitesi Başkanı Birsen Çiçek Odabaşı ise Kısa Film Yarışması ile ilgili çok ayrıntılı bilgiler verdi.

yarışmayla ilgili bilgiler verdi.

Bu yıl Kültür Sanat Komitesi olarak bir ilke imza attıklarını açıklayan Odabaşı, “Genel Başkanımız Mahmut Arslan liderliğinde Konfederasyonumuz HAK-İŞ’in 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı yürüttüğü çalışmaları bir belgeselde toplayarak, tarihe not düştük” ifadelerini kullandı.

Odabaşı, “Ankara’da Silah Sesleri: 15 Temmuz” adlı belgesel çalışmamızda bizden desteğini esirgemeyen Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyoruz” dedi.

ÖDÜLLER SAHİBİNİ BULDU…

Yapılan konuşmaların ardından, yarışmada 24 farklı kategoride ödüle layık görülen filmler ile sinemacılara ödülleri verildi.

Buna göre, yarışmada, Azerbeycan’dan ‘Black Ribbon’ yabancı film kategorisinde ‘En İyi Birinci Film’ ödülüne ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülen Amil Mamiyev ve Elhan Abbasov ödülünü Bakan Kurtulmuş’un elinden aldı.

Törende, “Yabancı Film”, “Yerli Film” ve “Sendikacı Gözünden” kategorisinde olmak üzere toplam 24 filme ödül verildi.

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER