ankhaber

ARDA VAKASI…

Arda Turan’ın baş rolünde olduğu ve Türk futbolunu, Milli Takımı yakından ilgilendiren bir yıllık gelişmeleri Dursun Erkılıç derledi, yorumladı…

ARDA VAKASI…
07 Haziran 2017 - 12:22 'de eklendi ve 335 kez görüntülendi.

 

 

 

Dursun ERKILIÇ

 

A Milli Takımımız, bir elin parmağını geçmeyen Dünya Kupası ve Avrupa Futbol Şampiyonası maceralarında mucizelere imza atsa da akılda kalanlar futbol bağlantılı ama futbol dışı olaylar oldu, oluyor…

Dünyanın en büyük kulüplerinde top koştursalar da bir türlü ‘profesyonel’ olamayan ve Fenerbahçe’nin efsane kaptanlarından Ziya Şengül’ün ifadesiyle ‘çocuk gibi olan’ futbolcularımız bir türlü büyüyemediği için zaman zaman kendilerine yakışmayan sözler edebiliyor, tavırlar sergileyebiliyorlar.

Son yaşanan Arda Turan olayı bunlardan biri olarak tarihe geçti…

OLAYIN ÖNCESİ VAR

Son olayı değerlendiririz ama bunun öncesi olduğunu hatırlayalım ve EURO-2016’ya dönelim. 2016 Avrupa Şampiyonası’nda hayal kırıklığı yaşatan Milli Takım’ın ortaya koyduğu futbolsuz futbol büyük eleştiri almış, özellikle Fatih Terim ve Arda Turan bu eleştirilerden aslan payını alıyordu. Futbol öylesine can sıkıcıydı ki, bendeniz de bir yazımda ‘utanç verici’ diye tepkimi dile getirmiştim.

Eleştiri ve tepkilerin dozu o kadar yükseldi ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Şampiyonası’nda yaşananlar karşısında Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve milli futbolcu Arda Turan’a sahip çıkmak zorunda kaldı.

Olabilir! Futboldur, her takımın şanssız maçları, dönemleri vardır. Böyle görülüp geçilebilirdi. Ancak, Milli Takım kampından sızan haberler kamuoyunda geniş yankı buldu.

Haberlere yansıyan iddialara göre; Hırvatistan maçı öncesi Kaptan Arda’nın odasındaki bazı futbolcular içinde bulundukları ortamın değil, kişisel sorunlarının peşindeydi. Kamp otelinde gece yarısı 03.00 sularında Arda’nın odasındaki oyunculardan Gökhan Gönül menajerleriyle telefonda transferini, konuşuyordu. Arda da telefonla görüşmedeydi. Bu arada odaya Fatih Terim geldi ve aralarında koridorlardan duyulan tartışma yaşandı.

Bir başka iddia da, Çin’e transferi süreciyle ilgili olarak kendilerine danışmadığı için Burak Yılmaz’a tepkili olduğu idi.

Asıl tartışma konusu ise, şampiyonaya katılım bedeli olan 800 bin Euronun yarısı ödenmediği için futbolcuların Arda Turan’ın odasına geldiği, konu Federasyon’a iletilince yöneticilerin, “şimdi para mı konuşulur” diye tepki gösterdiği iddiasıydı.

Bunlar yaşandı, bitti ama; bu olayı özellikle de prim konusunu kafasına takan Arda Turan hadiseyi unutmamış, unutamamıştı…

VE SON OLAY…

Son olaya gelirsek; A Milli takımımız hazırlık maçı da olsa yine çok kötü bir futbol ile beraberliği zor kurtardığı Makedonya maçından sonra, Kosova maçı öncesi kamp yapacağı Slovenya’ya gidiyordu. Uçakta gazeteciler de vardı. Milli Takım kaptanı Arda Turan, gazeteci Bilal Meşe’ye fiziki temas ile şiddet, küfür ile hakaret etmekle kalmadı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’i de hedef alan ifadeler kullandı.

Dedi ki:

-(…) Seni bu uçağa alanlara da söylüyorum. Duysunlar. Senin gibi şerefsizi bu uçağa alanların…

-(…) Şimdi konuş bakalım. Ben futbolu bırakırım ama aileme şerefime laf söyletmem. (…) Biz kimden para dilenmişiz. Seni bu uçağa alan kim?

-Öyle haber yapamazsın. Patronun Demirören. Sen Federasyon başkanının gazetesindesin ya. Federasyon Başkanı değil mi senin başkanın?

Uçakta bulunan Fatih Terim olaya hiç müdahale etmedi. Kimilerine göre iyi ki de etmedi, yoksa olay daha da vahim bir hal alabilirdi…

ARDA’DAN İLK AÇIKLAMA

Arda Turan uçaktaki olayla ilgili ilk açıklamayı “Savunma amaçlı değil, bilgilendirme amaçlıdır” notuyla instagram adresinden yaptı. Şöyle:

“Yarın kalktığınızda muhtemelen haberleri göreceksiniz. Eleştiriler, kınamalar, köşe yazıları, hep beraber birbirlerine destek planları ve devamı. Demiştim! Islıklandıktan sonraki röportajımda olanları unutmayacağım diye (EURO 2016). Dün ilk defa milli takım uçağında gördüm o şahsiyetlerinden birini aylar sonra. Onlar kim mi? Biz ülkemizin formasını terletirken ve sonrasında; yalanla, iftirayla, insanların onuruna laf söyleyerek, ailevi değerlerine dil uzatıp sonra buna gazetecilik diyen kişiler. Merak etmeyin 3-5 kişiler. Tabi aylar geçince unutuluyor ya. Çocukları, gençleri, kaoslar ve krizle besleyenler; hayalleri başka yerlere taşıyanlar. Yok öyle insanın, karakterine, ailesine değerlerine laf atmak. Unutmayanı da var bunun! Benim futbolculuğumu eleştiren gerçek gazetecilere teşekkür etmişliğim vardır ‘Haklısınız’ diye. Çünkü bu meslek olabilir. Ama aileme, değerlerime olmaz. Gücüm yettiğince de buna izin vermeyeceğim. Dün yaptığım doğru muydu? Bilemem! Evine misafir olup, adam satıp, iftira arkadaş iş çeviren olacağıma… Yüzüne bağırarak, hakaret ederek, saldırarak cevap beklerim. Belki doğru değil ama dürüstçe, onurlu, şerefli bir davranış. Bu fotoğrafta gördüğünüz çocuk hayatta iyi veya kötü ne yaptıysa bedelini ödedi, öder de… Allah’tan başka kimseden bir şey istemedi, beklemedi. Hesabı da kimseye vermez. Arda Turan yola çıkarken, iyi futbolcu, star vs olmak için çıkmadı. Şerefli, onurlu, bir adam olmak için, ailesine sevdiklerine sahip olmak için çıktı. Her kim, şerefime, aileme, onuruma laf etmeye kalkarsa, Allah’ın bana verdikleriyle, gücüm yettiğince karşılığını alır. İyi geceler.”

İKİNCİ AÇIKLAMA: BİTİRDİM…

Herkes şoktayken varılan Slovenya’daki kamp otelinde basın toplantısı düzenleyen Arda Turan, ikinci açıklamasını yaptı ve Milli Takım kariyerini bitirdiğini söyledi. Basın toplantısı gazetecilerin salonu terk protestosuyla başlarken, Arda’nın bazı takım arkadaşları da salondaydı. Milli Takım oyuncuları, hiçbir yorumda bulunmadan Arda’nın arkasından salondan çıktı.

Arda’nın açıklaması şöyleydi:

“Yapılanları unutmadım. 2006’da ıslıklandığımı hiç unutmadım. Hayatta bir şey yapıyorsanız, bunun bedelini mutlaka ödersiniz. Ben Milli Takım tişörtü üstümdeyken bir hata yaptım. Hocamız ve Federasyon Başkanımızla konuştuk ve Kosova maçında olmama kararı aldık. Hayatım boyunca hiç iyi bir futbolcu olmak için uğraşmadım. İyi, onurlu bir adam olmak için uğraştım. Başkalarının imzalarıyla o sayfaları doldurduklarını biliyorum. O yapanların hangisini görürsem aynı tepkiyi verir miyim bilmiyorum ama aynı sinirimi göstereceğim. Bugün burada Türk Milli Takımı’nın her kademesinde hizmet etmiş, ülkesini severek, sadece formaya aşık biri olarak, parayı ve başka bir hiçbir şeyi düşünmeyerek, gerektiğinde steroid, kortizon, her türlü ilacı kullanarak sahaya çıkmış bir oyuncu olarak konuşuyorum. Ülkemi, bayrağımı, ülkemin insanlarını çok seviyorum. Bu sıkıntılar her olduğunda ‘İstiyorsanız kenara çekileyim’ dedim. Çünkü zarar verdiğimi düşünüyordum. Artık zamanının geldiğini düşünüyorum. Bugüne kadar çalıştığım herkese, arkadaşlarıma ve içeride konuştuğum birçok insana, aileme çok teşekkür ederim. Hayatım boyunca ne yaptıysam bedelini ödemeye hazırım. Yine ödeyeceğim. Gereğini yapıyorum ve milli takım kariyerimi şerefim ve onurumla sonlandırıyorum. İnşallah insanlara iyi futbolculuğumu değil, adamlığımı bırakırım. Ne yaptıklarını, ne ettiklerini çok iyi biliyorum. Her zaman tepkim aynı olacak.”

BİLAL MEŞE’NİN AÇIKLAMASI

Arda Turan’ın fiziksel saldırıya uğrayan ve suç duyurusunda bulunacağını söyleyen gazeteci Bilal Meşe ise yaptığı ilk açıklamada şunları dile getirdi:

-Uçağa bindik. 12-A’da oturuyordum. Uçak motorlarını çalıştırdı ve kemerimi henüz bağlamıştım ki birden yanımda Bilal Meşeeee diyen bağıran Arda’yı gördüm. Önce şaka yapıyor zannettim. Ancak bir-iki saniye sonra ‘Ben adamın (…) ulan’ diye bağırarak yüzünde garip bir ifade gördüğüm Milli Takımın Kaptanı ile karşı karşıya kalmıştım. Şoktaydım. O hala ana-avrat, din-iman küfürlere devam ediyordu. Birden yanımıza önce foto muhabirimiz Vedat Danacı geldi. ‘Ne yapıyorsun Arda’ deyip onu sakinleştirmeye çalıştı. Bu arada salladığı bir yumruk boşa gitti. Aslında Vedat tuttuğu için yumruk boşa gitti. Hadise devam ederken Milli Takım antrenörü Levent Şahin hadiseye müdahale etti. Bir de koruma vardı. Onu sakinleştirmeye çalışan. Korumaya da ağzına geleni söyledi. (…) Ben bu olaylar sürerken elimi arkaya doğru götürdüm ve hiçbir biçimde kendisine müdahale etmedim. Fatih Terim iyi ki arkaya gelmedi yoksa bu durumda, daha kötü şeyler de olabilirdi diye düşünüyorum. Bence gelmediği iyi oldu.

SONUÇ

Şahsen, belli aralıklarla belediye otobüsü şoförleri ve futbolcular için ‘psikolojik destek’ programları düzenlenmesinden yanayım.

EURO-2016’da yaşananları unutmayan ve bir yıl sonra bunu skandala dönüşen bir intikam tepkisine dönüştüren Arda Turan sıradan bir futbolcu değildir. Dünyanın en büyük kulüplerinden birinde top koşturmakta ve Milli Takımın kaptanı ve en etkili oyuncularından biridir.

Arda, Milli Takım kariyerini sonlandırarak kendisine cezayı kesmiştir. Yargı da karanını verecektir. Biz yine aynı olayların bir daha yaşanabileceği ihtimali ile yaşamaya devam edeceğiz.

Konu, ilgiler tarafından çok yönlü olarak masaya yatırılmalı ve bundan sonrasına dönük önlemler alınmalıdır…

Etiketler :
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER